İstiklal Caddesi'ndeki binalar yenileniyor

istiklal

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kentsel Tasarım Müdürlüğü'nün yürüteceği proje kapsamında, caddedeki tüm binaların fotoğrafları çekilerek, mevcut görünümleri masaya yatırılacak.

CADDEYE EN UYGUN GÖRÜNTÜ TESPİT EDİLECEK

Tarihi binaların orijinal görüntüleri ile diğer binaların silüetleri de eşleştirilerek caddeye en uygun görüntü tespiti yapılacak. Öne çıkan, görüntüyü bozan, silueti kirleten bozuklukların düzenlenerek, caddenin ideal hale getirilmesi sağlanacak.

TASARIM ÇALIŞMASINI YÜRÜTECEK EKİP KURULACAK

İBB'nin yapacağı ihale sonucunda bina tespiti ve tasarım çalışmasını yürütecek ekip, mimar, restoratör ve tasarımcılarla birlikte alternatifli proje hazırlayacak. Projenin tamamlanmasının ardından belediyenin onayına sunularak yürürlüğe girmesi sağlanacak. Resmi olarak kabul edilen tasarıma göre, binaların düzenlenmesi için çalışma yapılabilecek. Ana caddedeki binaların düzenlenmesi için Büyükşehir Belediyesi kendisi destek vererek binaların cephe düzenlemesini değiştirme talebinde bulunabilecek. Mevcut binaların yıkılıp yeniden yapılmasında da kentsel tasarım projesi esas alınacak.