Petrol
98.41
1.04%
Euro
18.5696
0.84%
Dolar
17.9569
0.49%
Altın
1.036
0.65%
Borsa
2857
0.95%
Bitcoin
442.006
5.78%
26ºC
İstanbul
Bulutlu 26 C
  İTO'dan İstanbul'a 7 dev proje

  İTO'dan İstanbul'a 7 dev proje

  “Paranın Başkenti İstanbul” projesi kapsamında paranın kalbi artık İstanbul’da atacak.
  • 28.02.2015 - 09:30

  getv

  İstanbul Ticaret Odası (İTO) İstanbul'u dünyanın çekim merkezi hedefi ile harekete geçti. “Paranın Başkenti İstanbul” adı altında 7 ayaktan meydana gelen dev proje ile dünyayı yönetenler İstanbul'da bir araya gelecek.

  İstanbul'un finans merkezi olma vizyonuna da büyük katkı sağlayacak projede İstanbul'un dev organizasyonlar alışveriş, fuar ve kongre merkezi haline gelmesi amaçlanıyor. Projelerin uluslararası alanda kabul görmesi için de yabancı basın mensuplarına Türkiye'de bilgilendirmeler yapılacak. İTO bütçe konusunda ise “icraatta ve itibarda sınır olmaz” diyerek sınır koymadı.

  İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, bir süredir üzerinde titizlikle çalıştıklarını projeleri '2015 Küresel Vizyon Çalışması' adı altında topladıklarını belirterek, “Dünyanın parasal kaynaklarının önemli bir kısmının, İstanbul'a akmasını istiyoruz. Yurt dışındaki 3.5 milyon iş adamını, 356 bini aşkın üyemizle bir araya getireceğiz. Bunun için 'Paranın Başkenti İstanbul' diyoruz. Çünkü biliyoruz ki para, devletler için gücün ve milletler için itibarın en önemli sembolüdür. Ve hiç şüphe yok ki İstanbul, dünyada bu itibarın ve gücün en çok yakıştığı şehirdir'' ifadelerini kullandı.

  YENİ BİRLİK KURULUYOR

  Ticaret Odaları Birliği: İstanbul Ticaret Odası başkanlığında kurulacak birlik iş adamlarını dünyanın önemli ticaret odalarıyla bir araya getirecek. Her yıl İstanbul'da dünya ticaretinin geleceğinin ve sorunlarının ele alındığı uluslararası ekonomi basınının da yakından takip ettiği 'Ticaret Odaları Zirvesi” düzenlenecek. Alım, ihale, ticari veri ve tecrübelerin paylaşılabileceği ticaret odaları ortak internet sitesi kurulacak.

  FİKİRLERE ÖNCÜLÜK EDECEK

  İTO Küresel Girişimcilik Merkezi: Oda bünyesinde açılacak merkez geleceğin iş fikirlerine öncülük edecek. Bu kapsamda yurt dışına ticari ziyaretler düzenlenecek. İlk ziyaret ise Endonezya'ya gerçekleştirilecek. Bunun yanında, İstanbul Finans Merkezi'nde İTO Yatırım Merkezi (ICOC Investment Center) açılacak. Bu çalışmaların tanıtımını yapmak için dünyanın önemli metropollerinde İstanbul Haftası organize edilecek.

  MOBİL KONGRE GELİYOR

  Fuar ve Kongre Şehri İstanbul Projesi: Dünyanın en önemli fuarları ve kongrelerinin İstanbul'a getirilmesi yönünde çalışmalar yapılacak. Bu kapsamda dünyanın en büyük teknoloji etkinliği olan ve her yıl mart ayında Barcelona'da düzenlenen Mobile World Congress (Mobil Dünya Kongresi) İstanbul'a getirilecek. İDTM Fuar Merkezi'nin 250 bin metrekarelik ikinci etap inşaatına başlanacak. Tur operatörleri ve Dünya Ticaret Merkezleri Birliği ile düzenli bilgilendirme toplantıları yapılacak.

  FESTİVAL YENİ FORMATLA

  İstanbul Shopping Fest: Bu sene bambaşka bir Shopping Fest ile İstanbul adeta dev bir AVM'ye dönüştürülecek. Festival coşkusu havaalanından başlayarak AVM ve mağaza vitrin, cadde süslemeleri ve şehir mobilyalarına kadar yansıtılacak. 'İstanbul'a gitmek için en ideal zaman' algısı oluşturularak İstanbul'un dünyadaki en önemli alışveriş ve festival şehirlerinden biri olması sağlanacak. Ücretsiz helikopter turu, yeni bir uçak bileti gibi promosyon çalışmalarıyla ziyaretçilerin yeniden gelmeleri teşvik edilecek. Ayrıca İstanbul'da yapılacak uluslararası çapta konser ya da benzeri etkinlikler düzenlenecek.

  DAVOS BENZERİ TOPLANTILAR

  Dünya Ekonomisini Yönetenler İstanbul'da Buluşuyor: Davos toplantılarına benzer şekilde, üst düzey bir toplantılar düzenlenecek. Business 20 (B20) ve G20 kapsamında Türkiye'ye gelen dünyaca tanınmış ekonomistler, CEO'lar, kanaat önderleri, devlet başkanları ve tepe bürokratları İTO üyeleriyle bir araya getirilecek. Ayrıca, dünyanın önde gelen bankacı ve finansçılarıyla 'Gelişmekte Olan Finans Merkezleri Endeksi' çalışması yapılacak. Bu hedefe yönelik olarak bir de zirve düzenlenecek.

  UNESCO GİBİ BİR PLATFORM

  İstanbul Dünyanın Yenilikçi Gücü: Bu kapsamda, küresel gelir adaletsizliğine dikkat çekmek için uluslararası bir platform kurulması ve bu platformun UNICEF, Unesco gibi kabul görmüş bir platform olması sağlanacak. Ayrıca, Avrupa ve Rusya ile Ortadoğu, Uzakdoğu ve Afrika gibi güney yarımküre ülkeleri ile serbest ticareti sağlayabilecek yeni bir serbest ticaret anlaşması yapılması hedefleniyor.

  RAKİP ŞEHİR VE ÜLKE ANALİZLERİ

  'İstanbul Strateji ve Eylem Planı: Küresel Vizyon Projesi'nin yedinci ayağını ise Türkiye ticaretinin 2023 vizyon ve hedeflerini ortaya koyan 'İstanbul Strateji ve Eylem Planı oluşturuyor. Eylem planı ticari ve ekonomik durum analizi ve yol haritasının planlanmasını, rakip şehir ve ülke analizlerinin yapılması ve dünyada ticari ve ekonomik yönden başarı sağlamış iyi uygulama örneklerinin analiz edilmesini içeriyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir