İzmir-Ankara YHT hattı projesinde sona gelindi

fdgdfg

AK Parti Manisa Milletvekili aday adayı Beyhan Betül Çam, "Proje tamamlandığında İzmir-Ankara arasında demiryolu ile seyahat süresi 14 saatten 3 saat 30 dakikaya düşecek" dedi.

EN BÜYÜK 3 ŞEHİRDEN İKİSİ BULUŞACAK

Salihli ve Turgutlu'da duracak olan hızlı trenler için Gar Projesi'nin de hazırlandığını belirten AK Parti Manisa Milletvekili aday adayı Beyhan Betül Çam, "Ulaştırma Bakanlığı tarafından Şubat 2015'te hazırlanan Ulaştırma Ana Stratejisi Sonuç Raporunda; günümüzde hızlı trenlerin 400600 km uzaklıklara yolcu taşımada etkili olacağını belirtilmiş. Yolcu taşımacılığında öncelik ilkesini de kapsayacak yüksek hızlı trenlerin ve kentsel raylı sistemlerin geleceğin temel ulaştırma türleri olacağını söylemek yanlış olmayacak."

Çam sözlerine şöyle devam etti, "İzmir-Ankara karayolu mesafesi yaklaşık 587km uzunluğunda olup karayolu yolcu ulaşımı 89 saat sürüyor. Ankara-İzmir arasında havayolu taşımacılığı ise ulaşım ve havaalanlarındaki işlemler ve bekleme süresi dâhil toplam seyahat süresi yaklaşık 3 saat 25 dakika. İzmir-Ankara gibi ülkemizin en önemli şehirleri arasındaki ulaştırmanın yeniden şekillenme ihtiyacı ortaya çıktı. Bu gereklilikten hareketle İzmir- Ankara YHT Projesi gündeme geldi. Türkiye'nin en büyük 3 şehrinden ikisini buluşturacak 624 kilometrelik Ankara-İzmir YHT Projesi ise 3 kesim halinde projelendirildi."

GAR PROJELERİ HAZIRLANDI

Sözlerine şu şekilde sonlandıran Çam, "Bu projede; Ankara-Konya Hızlı Tren Hattı'nın 22. km'sindeki Yenice Köyü'nden başlayarak Afyonkarahisar, Uşak, Eşme, Alaşehir, Salihli, Turgutlu ve Manisa İl merkezinden geçerek İzmir'de son bulan Yüksek Hızlı Tren Hattı proje çalışmaları bitirilme aşamasına getirildi. Salihli'nin kuzeyinden, Alaşehir Çayı'mn güneyinden geçecek şekilde projelendirilen Yüksek Hızlı Tren Salihli ve Turgutlu'da duracak. Bunun için Gar Projeleri de hazırlandı. Proje tamamlandığında İzmir-Ankara arasında demiryolu ile seyahat süresi 14 saatten 3 saat 30 dakikaya düşecek" dedi.