Dolar
7.6668
0.4546%
Euro
8.9788
-0.0089%
Altın
1902.26
-0.5297%
Borsa
1096.16
0.8399%
G. Altın
468.876
-0.128%
Bitcoin
80374.77
-0.8191%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 21 C

  Kanal İstanbul bu yıl içinde ihaleye çıkacak

  Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul Projesi için birçok alternatif güzergah çalıştıklarını ve son aşamaya geldiklerini açıkladı.
  • AA
  • 12.08.2016 - 11:50
  Kanal İstanbul bu yıl içinde ihaleye çıkacak

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi'nin etüt, proje ve mühendislik hizmetleri ihalesini Türkiye’deki büyük müşavir firmalardan Yüksel Proje kazandı. Bir yıl içinde bütün projeleri bitirip yap-işlet-devret modeliyle tünelin yapım ihalesine çıkacağız" açıklamasında bulundu.

  Kanal İstanbul bu yıl içinde ihaleye çıkacak #1

  Arslan, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi hakkında verdiği bilgilerde tünelin bir katında iki şerit gidiş, orta katında gidiş-geliş metro, bir altında da geliş istikametinde iki şerit olacağını anlattı. Tünelin, diğer raylı sistemlerle ve karayollarıyla entegre olacağını dile getiren Arslan, "Avrupa yakasında İncirli’den başlayarak metro yer altına girecek, gelecek iki köprü arasında karayolu tüneliyle birleşecek. Anadolu Yakası'nda ise gelip Söğütlüçeşme’de Marmaray ile Kadıköy Kartal ile birleşmiş olacak. Ayrıca E-5’ten, TEM’den başlayan E-6’dan TEM’den başlayan bir tünel de otomobilleri getirecek bu tünelle birleşecek, sonra Anadolu Yakası'nda yüzeye çıkıp Çamlık’ta gelip TEM’le E-6’yla birleşecek" dedi.

  Kanal İstanbul bu yıl içinde ihaleye çıkacak #2

  SON AŞAMAYA GELİNDİ

  Arslan, Yavuz Sultan Selim, Osmangazi, 1915 Çanakkale Köprüsü ve otoyollar tamamen bitip, birbirine bağlandığında Marmara Denizi’nin etrafında bir ring oluşturulacağını, böylece insanların yaşam standardının çok daha yükseleceğini söyledi. Kanal İstanbul Projesi için birçok alternatif güzergah çalıştıklarını ve son aşamaya geldiklerini ifade eden Arslan, "Kanal İstanbul gibi devasa bir projeyi, gerçekten çılgın bir projeyi yapacağımız finansal yöntemi şu an çalışıyoruz, hangi yöntemle yapmak ülke ekonomisi anlamında en avantajlıdır, o çalışmaları da bitirme aşamasındayız. Artık onu da bitirdikten sonra inşallah onun da ihale süreçlerini başlatacağız. Kanal İstanbul’un daha fazla gecikmeye tahammülü yok, çünkü oluşturacağı bir katma değer var" dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir