Petrol
86.73
1.36%
Euro
19.6208
-0.04%
Dolar
18.6379
0.02%
Altın
1.062
-1.33%
Borsa
4958
0.00%
Bitcoin
323.420
0.14%
11ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 11 C
  Karadeniz-Akdeniz Yolu'nda sona gelindi

  Karadeniz-Akdeniz Yolu'nda sona gelindi

  2. Abdülhamid zamanında projesi çizilen 600 kilometrelik Karadeniz-Akdeniz Yolu'nda çalışmaların yüzde 90'ı tamamlandı.
  • AA
  • 29.06.2016 - 09:23

  Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz döneminde ilk kez dile getirilen, 2. Abdülhamid zamanında projesi çizilen 600 kilometrelik Karadeniz-Akdeniz Yolu'nda çalışmalar devam ediyor. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, 2017'de hizmete girmesi planlanan Karadeniz-Akdeniz Yolu'nda gece gündüz demeden çalışmaların devam ettiğini söyledi.

  Karadeniz-Akdeniz Yolu nda sona gelindi #1

  EN ZOR BÖLÜMÜ TAMAMLANDI

  Üç etaptan oluşan yolun ilk etabının Ocak ayı itibarıyla açıldığını belirten Yılmaz, "Bu yolun en zor bölümü Ordu ve Sivas arasındaki güzergah. Yaklaşık 88 kilometresi Ordu sınırları içinde yer alıyor. Bu güzergahın da yüzde 90'ı tamamlandı. Yüzde 10 gibi az bir bölümü kaldı. Önümüzdeki aylarda bu güzergah da tamamlanarak, Ordu sınırlarındaki güzergahın hepsi tamamlanmış olacak. İnşallah bu sene büyük bölümü, 2017'de de tamamı açılacak" dedi.

  Karadeniz-Akdeniz Yolu nda sona gelindi #2

  "HEM TURİZM HEM DE TİCARET CANLANACAK"

  Yılmaz, projenin tamamlanmasıyla 120 kilometrelik Ordu-Mesudiye yolunun 30 kilometre kısalarak 3 saatten 1 saat 15 dakikaya, Sivas-Ordu arası ulaşımın ise 1,5-2 saate ineceğini ifade ederek, yolun Karadeniz'in kapısını Ordu-Sivas-Kayseri-Kahramanmaraş-Adana üzerinden Akdeniz'e açacağını, bu yolla hem turizm hem de ticaretin canlanacağını vurguladı. Yolun tamamlanan kısımlarında sıcak asfalt çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Yılmaz, "En yüksek kalitede sıcak asfalt serilmesine devam ediliyor. Vatandaşlarımız ve sürücülerimiz inşallah daha rahat, daha konforlu ve güvenle ulaşımını sağlayabilecek" diye konuştu.

  Karadeniz-Akdeniz Yolu nda sona gelindi #3

  ŞEHİTLERİN İSİMLERİ TÜNELLERDE YAŞATILACAK

  Yılmaz, yol güzergahındaki 25 tünele şehit adlarının verilmesi için çalışma başlattıklarını da anımsatarak, şunları kaydetti: "Daha önce şehitlerimizin isimlerini kentin önemli cadde ve bulvarlarına vermiştik. Şimdi de şehit asker ve polislerimizin isimlerini Karadeniz-Akdeniz Yolu güzergahında yer alan tünellere vermeyi hedefliyoruz. Şehitlerimiz bu vatan ve millet uğruna canlarını feda etti. Onların canlarıyla mücadele yaptıkları bu ortamda bizlerin en azından manevi huzurlarına saygı gösterebilecek küçük de olsa bu tür icraatlara imza atmamız lazım. Resmi altyapısı hazır. Ordulu hemşehrilerimizin bu yönde bize çok ciddi talepleri olmuştur. İnşallah her bir tünelimizin önünde şehitlerimizin isimleri yer alacaktır."


  Görüş Bildir