Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
380.659
1.48%
16ºC
İstanbul
Açık 16 C

  Konak tramvayında üçüncü revizyon

  Daha önce iki kez revizyona gidilen Konak Tramvayı projesinde yeni bir öneri daha gündeme geldi.
  • 21.08.2015 - 08:28
  Konak tramvayında üçüncü revizyon

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak tramvayı projesinde Üçkuyular-Konak arası güzergah kararında çıkmaza girdi. Mustafa Kemal Sahil Bulvarı yeşil alandan geçen ilk güzergahı Mithatpaşa Caddesi'ne kaydırma kararı alınmasına karşın altyapı, maliyet artışı, trafik gibi sorunlar nedeniyle iki alternatif güzergah önerisi daha hazırlandı.

  Konak tramvayında üçüncü revizyon #1

  Büyükşehir'in milyonlarca lira harcayarak yapmayı planladığı Karşıyaka ve Konak tramvayları kelimenin tam anlamıyla yaz boz tahtasına döndü. İzmir Büyükşehir Belediyesi ilk revizyonu Konak Tramvayı'nda yaptı. Şair Eşref Bulvarı'nda orta şeritten geçmesi öngörülen hat, güzergah üzerindeki dut ağaçlarının kesilmemesi için yol gövdesine kaydırıldı. Büyükşehir'in revizyonları bununla da sınırlı kalmadı. İkinci revizyon daha önce Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nın kara tarafından geçmesi öngörülen hatta yaşandı.

  Başkan Kocaoğlu meslek odalarının önerileri, yeşil alan üzerinden gitmesine tepkiler ve otoparkların azalacak olması nedeniyle Mustafa Kemal Sahil Bulvarı yeşil alanından geçecek güzergahı Mithatpaşa Caddesi'ne almaya karar verdi.

  Konak tramvayında üçüncü revizyon #2

  ALTERNATİF GÜZERGAH ÖNERİLERİ HAZIRLANDI

  Henüz yüklenici Gülermak'ın işe başlayamadığı Konak tramvayında bu kez de Mithatpaşa Caddesi'nden geçmesi planlanlan güzergahta ortaya çıkan sorunlardan dolayı değişiklikle gündeme geldi. Özellikle caddenin altından geçen su, elektrik, doğalgaz ve benzeri altyapı deplaselerinin zorluğu ve sıkıntılar, maliyetteki artış ile trafikte yaşanacak sorunları dikkate alan belediye bürokratları alternatif güzergah önerileri hazırladı. Alternatiflerden biri tramvay hattının Karşıyaka tramvayında olduğu gibi tamamen karma trafikle Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'na kaydırılması oldu. Buna göre altı şeritli yola döşenecek tramvay hattı taşıt trafiğiyle birlikte haraket edecek.

  Konak tramvayında üçüncü revizyon #3

  AZİZ KOCAOĞLU ONAYLAYACAK

  İkinci alternatifte ise hat kısmen Sahil Bulvarı'nın apartmanlar yönündeki şeritlerinden biriyle yeşil alanın yola yakın bölümünden geçecek. Bu şekilde, trafikten ayrı bir hat oluşturulmasına olanak sağlanacak. Mithatpaşa Caddesi güzergahı ise üçüncü alternatif olarak masada duracak. Üç alternatif olumlu ve olumsuz yanlarıyla birlikte öneri olarak Başkan Kocaoğlu'na verildi. Kocaoğlu, yapılacak son toplantıda güzergahlardan birini onaylacak. Buna göre yüklenici firma işe başlayabilecek.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir