Euro
10.8339
-0.15%
Dolar
9.3028
-0.3%
Altın
529.13
-0.13%
Borsa
1.43
0.86%
Bitcoin
589.772
2.16%
14ºC
İstanbul
Çok bulutlu 14 C

  Körfez Tüp Geçiş Projesi'nin ÇED süreci başladı

  Proje sayesinde, Körfez altından yapılacak batırma tünelle kentin iki yakası Marmaray benzeri bir sistemle birbirine bağlanacak.
  • 04.06.2015 - 17:41
  Körfez Tüp Geçiş Projesi'nin ÇED süreci başladı

  Körfez Tüp Geçiş Projesi nin ÇED süreci başladı #1

  Hükümetin 2011 Genel Seçimleri öncesinde açıkladığı 35 proje arasında yer alan Körfez Tüp Geçiş Projesi ile ilgili ÇED süreci başladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılacak projenin çalışmalarına, ÇED onayından sonra başlanacak. Yeni Asır'ın haberine göre, Üçkuyular-Çiğli arasında yapılması planlanan proje için bakanlık çalışma başlattı.

  ÇED SÜRECİYLE DİĞER ÇALIŞMALAR DA GERÇEKLEŞECEK

  Halkın görüş ve değerlendirmelerinin alınacağı toplantının ardından ÇED süreci ile birlikte diğer çalışmalara geçilecek. Projenin maliyetinin 3 milyar 520 milyon lira olarak gerçekleşmesi bekleniyor. İşte detaylar...

  - Çiğli'de 2'nci Ana Jet Üssü Mevkii'nden start alacak yeni proje kapsamında Narlıdere Sahilevleri'ne karayolu bağlantısı sağlanacak.

  - Projeye göre raylı sistem için de ayrıca güzergah belirlenirken, Karşıyaka Mavişehir'den başlayacak hat, İzmir Körfezi'nden Üçkuyular'a bağlanacak.

  - Körfez altından yapılacak batırma tünel yöntemi ile kentin iki yakası Marmaray benzeri bir sistemle birbirine bağlanacak. Proje dahilinde 2693 metrelik denizaltı tünelinin (tüp geçit) yanı sıra, körfez içine ve körfez kıyısına iki adet yapay ada kurulacak.

  MEGA BİR PROJE

  - Çiğli'yi Balçova'ya bağlayacak projeye göre, körfezin iki yakası arasında ulaşım bütünlüğü sağlanması hedeflenirken, körfez özel bir köprü ile geçilecek ve köprü bitiminde oluşturulacak yapay bir ada ve batırma tünel ile buradan gemilerin geçişine olanak sağlanacak.

  - İzmir Çevre Yolu'nu kısaltacak proje dahilinde güzergahta bir de Mavişehir-Üçkuyular tramvay hattına verilmesi planlanıyor.

  - Projeye göre, toplam 4,2 kilometre uzunluğunda körfez köprüsü, 880 metrelik yapay ada, bin 800 metrelik batırma tüp tünel ve 16 bin 400 metre de raylı sistem inşa edilecek.

  - Mega proje kapsamında toplam 6 şeritli otoyol ve 2 şeritli raylı sistem güzergahı bulunacak.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir