Euro
15.5236
2.01%
Dolar
13.6623
1.28%
Altın
783.45
1.17%
Borsa
2.005
1.19%
Bitcoin
703.550
-1.46%
9ºC
İstanbul
Çok bulutlu 9 C
  Manisa'ya teleferik inşa edilecek

  Manisa'ya teleferik inşa edilecek

  Yıllardır hayali kurulan proje, 50 milyon liralık yatırımla hayata geçiriliyor.
  • 27.02.2016 - 08:44

  Manisa ya teleferik inşa edilecek #1

  Manisa'da uzun bir süredir hayali kurulan teleferik projesi hayata geçiyor. Projenin, nisan ayının ilk haftasında başlaması planlanıyor.

  İhaleyi kazanan Tekinalp Şirketler Grubu, teleferik firması Avusturyalı Doppelmayr şirketi ile sözleşme imzaladı. Manisa adliyesi arkasına inşa edilecek proje, 7,5 kilometre uzunluğunda olacak ve iki etaptan oluşacak. Teleferik hattının iki yıl içinde tamamlanması bekleniyor.

  50 MİLYON LİRA YATIRIM

  AK Parti Şehzadeler Belediyesi Başkanı Ömer Faruk Çelik, 50 milyon lira yatırımlık teleferik hattının, nisan ayının ilk haftasında inşaat çalışmalarının başlayacağını söyleyerek, "Teleferik projesi bakanlıklar düzeyinde takip ettiğimiz bir proje. İhaleyi alan Tekinalp Şirketler Grubu, teleferik firması Avusturyalı Doppelmayr şirketi ile sözleşme imzaladı. Sözleşme neticesinde ayakları Manisa Adliyesi arkasındaki araziye kurulacak olan teleferik inşaatı çalışmaları Nisan ayının ilk haftasında başlayacak. Teleferik hattı 50 milyon liralık yatırım olacak. İnşallah 2017 yılında tamamlanacak proje ile vatandaşlarımız artık saatlerce yol gitmek zorunda kalmayacak. 60 kabinle saatte 500 kişiyi Spil'i taşıyacağız. Seyahat süresi iki etap halince gerçekleştirilecek. İlk etabı 15 dakika, ikinci etabı ise 10 dakika sürecek. Hattın zirveye ulaşması ise toplamda 25 dakika olacak. Yani vatandaşlarımız istedikleri zaman 25 dakikada Spil'in zirvesine çıkabilecek" dedi.

  TURİZME KATKI

  Başkan Çelik, teleferik projesinin şehrin turizmine ve markalaşmasına büyük katkı sağlayacaklarını belirterek, "Bu şehirde turizmle ön plana çıkmamız gerektiğine inanıyoruz. O nedenle sahip olduğumuz büyük nimetlerden biri olan Spil'in daha çok gün yüzüne çıkarılması gerekiyor. Bu projenin gerçekleşmesi ile de artık Manisalı vatandaşların yıllardır hayalini kurduğu teleferik projesi de gerçek olacak. 2017'den itibaren Spil'e teleferikle çıkacağız. Manisa'da oturup da hala Spil'e gitmeyen vatandaşlarımız var. Proje Manisa'nın turizmine katkı sağlayacak. Manisa'ya gelen turist sayımız artacak, şehrimiz daha da gelişecek, güzelleşecek, ekonomik anlamda daha da büyüyecek" şeklinde konuştu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir