Euro
10.0676
-0.11%
Dolar
8.5484
-0.18%
Altın
495.62
-0.39%
Borsa
1.352
-0.86%
Bitcoin
288.132
3.69%
26ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 26 C

  Sabiha Gökçen Havalimanı’na ikinci pist geliyor

  DHMİ Genel Müdürü Yıldırım, "Sabiha Gökçen Havalimanı'na ikinci pistin yapılması için ihaleyi kazanan firma ile sözleşme imzalanacak" dedi.
  • AA
  • 16.05.2015 - 13:22
  Sabiha Gökçen Havalimanı’na ikinci pist geliyor

  sab

  Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım, yaptığı açıklamada, Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından yönetilen Sabiha Gökçen Havalimanı'nın hava trafiğinin DHMİ tarafından kontrol edildiğini anımsatarak, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile yapılan protokolle söz konusu havalimanına ikinci pist yapılması için geçen yıl ihale yaptıklarını anlattı.

  İhaleyi, geçerli olan teklifler içinde en düşük teklifi veren YSE Yapı firmasının kazandığını belirten Yıldırım, ihale sonucuna bir firma tarafından yapılan itirazın Kamu İhale Kurumu tarafından reddedildiğini kaydetti.

  YSE İLE SÖZLEŞME İMZALANACAK

  Kazanan firmayla yakında sözleşme yapılacağını anlatan Yıldırım, "Yönetim Kurulumuz bu konuyla ilgili gerekli çalışmayı yapıp karar aldı. Önümüzdeki günlerde ihaleyi kazanan YSE Yapı firması ile sözleşme imzalanacak ve süreç hızlı bir şekilde devam edecek" dedi. Sabiha Gökçen Havalimanı'na ikinci pist yapımının gecikmemesi gerektiğini dile getiren Yıldırım, söz konusu pistin paralel olarak yapılacağını kaydetti.

  YOĞUNLUKTAN SLOT VEREMİYORUZ

  Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarında uçak ve yolcu sayısının daha da yukarı çıkacağını ifade eden Yıldırım, yoğunluktan dolayı slot (iniş-kalkış aralığı) veremediklerini söyledi.

  İstanbul'da hava trafiğinin yoğunluğu nedeniyle uçakların iniş ve kalkış sırasında beklememeleri için yeni tedbirlerin de düşünüldüğünü ancak hava trafiği noktasında limitleri daha fazla zorlamanın pek mümkün olmadığını anlatan Yıldırım, "Yerdeki fiziki imkanlar pist, taksi yolu, apron, park yerleri bir limite gelmiş durumdayız Atatürk Havalimanı'nda. Geçen gün bin 338 uçak hareketiyle rekor kırıldı. Burada iniş ve kalkış toplamıdır" ifadesini kullandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir