Petrol
79.54
-0.23%
Euro
19.5135
0.01%
Dolar
18.6329
-0.01%
Altın
1.062
0.10%
Borsa
5000
-0.85%
Bitcoin
322.274
-0.23%
8ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 8 C
  Sabuncubeli Tüneli ışık gördü töreni

  Sabuncubeli Tüneli ışık gördü töreni

  İzmir Sabuncubeli Tüneli'nde Başbakan'ın katılımıyla 'ışık gördü' töreni düzenlendi.
  • Haber Merkezi
  • 09.09.2017 - 00:10

  Başbakan Yıldırım, İzmir ve Manisa arasındaki ulaşım süresini önemli ölçüde kısaltacak Sabuncubeli Tünelleri'nin "ışık gördü" törenine katıldı.

  BAŞBAKAN DUVARI DELDİ

  Manisa tarafından girdiği tünelde incelemede bulunan ve çalışmalar hakkında bilgi alan Yıldırım, operatör desteğiyle iş makinesi kullanarak tüneldeki duvarda delme işlemini gerçekleştirdi.

  Sabuncubeli Tüneli ışık gördü töreni #1

  Son bölümün yıkılması ve tünelin iki ucunun birleştirilmesinin ardından Yıldırım, kendisine verilen Türk bayrağıyla fotoğraf çektirdi. Yıldırım, bayrağı üç kez öperek alnına götürdü.

  Sabuncubeli Tüneli ışık gördü töreni #2

  Başbakan Yıldırım, törende yaptığı konuşmada, bu gece unutulmaz bir an yaşandığını, Manisa'nın kurtuluş günü bitmek üzereyken bu il tarafından tünele girdiklerini, 9 Eylül'de de İzmir tarafına geçerek iki ilin kurtuluşunu "ışık gördü" merasimiyle andıklarını ifade etti.

  Sabuncubeli Tüneli ışık gördü töreni #3

  UZUNLUĞU 8 BİN 140 METRE

  Sabuncubeli Tünelleri'nin her biri iki gidiş iki gelişten ibaret iki tünelden oluştuğunu, iki tüpün toplam uzunluğunun 8 bin 140 metre olduğunu, bağlantı yollarıyla toplam uzunluğun ise 13 bin 200 metreye ulaştığını aktaran Yıldırım, 500 milyon liraya mal olan tünellerle yüzde 10'a yakın olan eğimin yüzde 1,5'e düşürüldüğünü, 14 virajın ortadan kaldırıldığını bildirdi.

  Sabuncubeli Tüneli ışık gördü töreni #4

  "KORKUNÇ SABUNCUBELİ ARTIK NOSTALJİ OLDU"

  "Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nde geçen korkunç Sabuncubeli'nin artık tarihe, nostaljiye dönüştüğünü" vurgulayan Yıldırım, Eylül 2011'de yap-işlet-devret olarak başlayan projenin yüklenici firmanın işin içinden çıkamaması sonrası iptal edildiğini hatırlattı.

  "KENDİ İMKANLARIMIZLA YAPMAYA KARAR VERDİK"

  "Projenin beklememesi için kendi imkanlarımızla yapmaya karar verdik." diyen Yıldırım, tünellerin 1 Temmuz 2018'de tamamen bitirileceğini söyledi.

  Sabuncubeli Tüneli ışık gördü töreni #5

  Yıldırım, İzmir'den Manisa'ya günde yaklaşık 40 bin aracın geçtiğini, virajlarda, kış şartlarında yaşanan kazaların canlar aldığını ifade ederek, tünellerle can kayıplarının azalacağını, yakıt tasarrufu sağlanacağını dile getirdi.

  "İZMİR BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR"

  Başbakan Yıldırım, "Manisa büyümeye, İzmir büyümeye devam ediyor. İki komşu il arasındaki mesafe de Sabuncubeli Tünelleri ile kısalıyor. 15 dakika içinde İzmir'den Manisa'ya, Manisa'dan İzmir'e gitmek mümkün olacak." ifadelerini kullandı.

  Sabuncubeli Tüneli ışık gördü töreni VİDEO


  Görüş Bildir