Euro
15.2109
-0.21%
Dolar
13.3779
-0.35%
Altın
793.3100
-0.31%
Borsa
2,031.35
-0.53%
Bitcoin
570.791
-0.86%
7ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 7 C
  Safranbolu'da 'koruma kararı' alınışının 41. yılı

  Safranbolu'da 'koruma kararı' alınışının 41. yılı

  Safranbolu'nun 41 yıl önce koruma altına alınması kutlanırken şehirde restorasyon çalışmaları da devam ediyor.
  • AA
  • 10.10.2017 - 12:49

  UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Karabük'ün tarihi evleriyle ünlü ilçesi Safranbolu'da Kültür ve Turizm Bakanlığı Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu Başkanlığı tarafından alınan "koruma kararı'nın 41. yıl dönümü kutlandı.

  Safranbolu da koruma kararı alınışının 41. yılı #1

  DÜNYADA KORUNAN EN İYİ 20 KENTİNDEN BİRİ

  Safranbolu'nun, tarihi değerlerini içinde yaşayarak koruduğunu ve bunu dünya mirası olarak herkesle paylaştığını ifade eden Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Fatih Ürkmezer, "Bireysel korumacılıkla yola çıkarken sürdürülebilir restorasyonlar, tarihi dokunun canlandırılabilmesi, güncellenmesi ve dünyaya sunulması Safranbolu'yu dünyada en iyi korunan 20 kentinden biri, korumacılığın da başkenti haline getirmiştir. Belediyemizin kentimizi koruma ve restorasyonlar ile gelecek kuşaklara aktarabilmek ile ilgili yaptığı yoğun çalışmalar her geçen gün ivme kazanmaktadır." diye konuştu.

  Safranbolu da koruma kararı alınışının 41. yılı #2

  RESTORASYONLAR DEVAM EDİYOR

  Yapılan Koruma İmar Planlarıyla kentin koruma altındaki alanlarının revize edilerek güvence altına alındığını aktaran Ürkmezer, "Bu kapsamda restorasyon çalışmaları belediyemiz, Vakıflar Genel Müdürlüğü, diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla vatandaşlarımız tarafından sürdürülmektedir. Bugüne kadar konaklar, camiler, çeşmeler, köprüler restore edilmiştir. Başbakanlık Tanıtma Fonu tarafından 43 adet restorasyon yapılırken, Kalkınma Bakanlığı desteğiyle 17 adet tescilli taşınmazın rölöve restorasyon projeleri hazırlanmıştır. Bu kapsamda 8 tescilli taşınmazın cephe restorasyonu tamamlanmıştır. Tescilli taşınmaz rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri belediyemizce hazırlatılmış, restorasyonu Karabük Valiliğinin destekleriyle tamamlanmıştır." dedi.

  Ürkmezer, Safranbolu Belediyesi olarak şehrin tarihi yapısını koruyarak geleceğe taşıma çalışmalarına ara vermeden devam edeceklerini kaydetti.

  Safranbolu da koruma kararı alınışının 41. yılı #3


  Görüş Bildir