Euro
9.9869
0.07%
Dolar
8.4056
0.01%
Altın
489.49
0.09%
Borsa
1.409
0%
Bitcoin
323.281
-1.30%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  TİKA Afganistan'da okul yaptırıyor

  Mezar-ı Şerif'te yapılan 42 derslikli okulda binlerce öğrenciye eğitim verilmesi hedefleniyor.
  • AA
  • 31.05.2015 - 12:57
  TİKA Afganistan'da okul yaptırıyor

  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'ın kuzey vilayetlerinden Belh'in merkezi Mezar-ı Şerif kentinde okul yaptırıyor.

  Afganistan'da eğitimden sağlığa, yol yapımından kadın projelerine kadar birçok alanda milyonlarca dolarlık proje yürüten TİKA, Mezar-ı Şerif'te yaptırdığı erkek lisesiyle binlerce öğrencinin eğitimine katkı sağlayacak.

  HAZİRAN'DA OKUL TESLİM ALINACAK

  Konuyla ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulunan TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Kemal Kadir Karadoğan, TİKA'nın eğitim, sağlık, tarım, kültür, sosyal ve ekonomik alanlarda Afganistan'ın kalkınmasına yönelik projeler ürettiğini ifade etti.

  TİKA Afganistan da okul yaptırıyor #1

  Karadoğan, "Eğitim alanında yaptığımız projeler kapsamında Bakhtar Lisesi'nin inşaatına geçen sene nisan ayında başlamıştık. Önümüzdeki haziranda da okulumuzu teslim alacağız" dedi.

  TİKA'NIN ÖRNEK PROJELERİNDEN OLACAK

  Karadoğan, Mezar-ı Şerif'in en eski okullarından Bakhtar Lisesi'nde 8 bin öğrencinin eğitim gördüğünü, bu okulun eski binasının yetersiz olduğunu öğrenince buraya 42 sınıflık yeni bir bina yapmaya karar verdiklerini söyledi.

  Toplamda 3 bin 500 metrekare kapalı alana sahip yeni okulda bilgisayar, kimya, biyoloji ve fizik laboratuvarları bulunacak. Karadoğan, okulda ayrıca kütüphane, konferans salonu, kamelyalar, su çeşmesi ve mescit bulunacağını kaydetti. Karadoğan, "Okuldaki inşaat işleri bittikten sonra tefrişat da başkanlığımız tarafından yapılacak. Spor alanında ise okulun arka tarafına büyük bir futbol ve voleybol sahası yaptık. Böylece bu okul TİKA'nın örnek projelerinden biri olacak" diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir