Petrol
96.31
1.46%
Euro
18.2812
0.22%
Dolar
17.9355
0.13%
Altın
1.032
0.90%
Borsa
2795
0.00%
Bitcoin
431.086
3.42%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C
  Türk mermeri dev proje için görücüye çıkarıldı

  Türk mermeri dev proje için görücüye çıkarıldı

  İstanbul'da inşası devam eden 3. Havalimanı projesinde kullanılacak Türk mermerleri incelendi.
  • 08.05.2016 - 16:41

  Türk mermeri dev proje için görücüye çıkarıldı #1

  İMİB Başkanı Ali Kahyaoğlu'nun “3. havalimanında yüzde 100 Türk doğal taşı kullanılsın” önerisi kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. 150 yerli mermer üreticisi ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) binasında bir araya gelen İstanbul Grand Airport'un (İGA) yetkilileri, 81 ilden gelen 350 çeşit taşı tek tek kontrol etti.

  ÜLKE EKONOMİSİ VE TANITIMI İÇİN ÖNEMLİ

  Toplantıda konuşan Başkan İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, 3. havalimanının Türkiye'nin milli projesi olduğuna dikkat çekerek, bu projede yerli kaynakların kullanılmasının hem ülke ekonomisi, hem de tanıtımı için büyük önem taşıdığını belirtti.

  Konuyu başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm siyasilere ve havalimanı inşaatını ve işletmesini gerçekleştirecek olan İGA'nın ortaklarına birebir anlattığını belirten Kahyaoğlu, “Biz, geleceğin Türkiye'sinde, dünyanın en büyük havalimanı olacak olan 3. havalimanında yer almak istiyoruz. Taşımızı, gelecek nesillere taşımak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

  Türk mermeri dev proje için görücüye çıkarıldı #2

  "YERLİ FİRMALARLA DEVAM ETMEK İSTİYORUZ"

  Cengiz-Mapa-Limak-Kolin-Kalyon konsorsiyumu tarafından kurulan icracı ve imtiyaz sahibi şirket olan İGA'nın CEO Danışmanı İrfan Gündüz, konuşmasında üçüncü havalimanı ve inşaatı ile ilgili rakamları paylaştı.

  Üçüncü havalimanının dünyanın en büyük havalimanı olacağını belirten Gündüz, “Dünyanın en büyük havalimanını inşa ediyoruz. Bu yüzden de sadece Türkiye'nin değil, tüm dünyanın gözü üzerimizde. Dünya ekonomisinin sıkıntılı zamanlar yaşadığı bu günlerde böyle bir projeyi gerçekleştiriyor olmak çok önemli. Bu bir bayrak proje. Dolayısıyla da bu projede yerli kaynaklar ve firmalarla devam etmek istiyoruz. Çünkü zamanla yaşıyoruz. Kalite ve diğer konuların dışında yerli kaynaklarla çalışmak istememizin nedenlerinden biri de zaman. Hız, bizim için çok önemli” dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir