Petrol
85.42
-1.68%
Euro
19.6306
0.07%
Dolar
18.6344
0.01%
Altın
1.077
-0.31%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
321.871
0.24%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C

  Tuzla marina mayısta hizmete girecek

  İstanbul'un önemli yatırımlarından, deniz üzerine kurulu bulunan ve 350 milyon dolara mal olan Tuzla Marina, 19 Mayıs'ta hizmete açılacak.
  • AA
  • 31.03.2015 - 16:36
  Tuzla marina mayısta hizmete girecek

  tuzla

  İnşaat çalışmaları hızla devam eden ve 185 bin metrekare yeşil alanı bünyesinde barındıracak 750 yat kapasiteli Tuzla Marina'da; balıkçı barınağı, alışveriş, hizmet ve servis alanları, su oyunları eğlence parkı, seyir terasları, kafe ve restoranlar, parklar, çocuk oyun alanları, açık spor sahaları, yürüyüş yolları, gösteri alanları, konaklama alanı, kent meydanı ve 5 bin araçlık otopark da yer alacak.

  Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tuzla Marina'da çalışmaların yüzde 80'inin tamamlandığını belirterek, 520 bin metrekarelik alanı olan marinanın, denizin üzerinde bir merkez olma gibi bir fikirle doğduğunu söyledi. Marina inşaatında çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğini vurgulayan Yazıcı, 19 Mayıs'ta kompleksin yüzde 90'ının açılacağını ifade etti. Yazıcı, konaklama tesisi ile akvaryumun açılışını ise gelecek yıl gerçekleştireceklerini dile getirdi. Şadi Yazıcı, marinanın açılışını yapması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yazılı talepte bulunduklarını kaydetti.

  Tuzla marina mayısta hizmete girecek #2

  ALIŞVERİŞ MERKEZİ İÇERİSİNDE KANALLAR OLUŞTURULDU

  Venedik'i andıran marinada iki Roller Coaster olacağına işaret eden Yazıcı, TEMA Parkı, alışveriş merkezi, akvaryumu, marinası ve konaklama tesisiyle deniz üstünde böyle bir yapının dünyada örneği olmadığına dikkati çekti. Yazıcı, "110 kilometre hızla hemen 50 metre yüksekliğe çıkacak ve o hızla aşağıya doğru inecek Roller Coaster'ı yapıyoruz. Yükseklik ve hız açısından Avrupa'nın üçüncü Roller Coaster'ı olacak bu eğlence ünitesine binmek isteyenlerin uzun kuyruklar oluşturacağına inanıyorum" diye konuştu.

  Alışveriş merkezinde kanallar oluşturulduğunu anlatan Yazıcı, bu kanallarda her saat başı ışık, ses ve su oyunları olacağını, vatandaşların bunları belli bir koreografi eşliğinde izleyeceğini dile getirdi.

  Tuzla marina mayısta hizmete girecek #3

  MARİNA'DA 3 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

  Yazıcı, İstanbul'un turizmine ve istihdamına çok büyük katkı sağlayacak marinanın, bölge için ciddi katma değer oluşturacak önemli bir proje olduğunu belirtti. Tuzla'dan eleman alımı için bir havuz oluşturulacağını vurgulayan Yazıcı, çalışmak için başvuran 4 bin kişiden 3 bininin istihdam edileceğini aktardı. Yazıcı, marinadaki yeni projelerle birlikte istihdam edilecek kişi sayısının 5 bine yaklaşacağını bildirdi. Yazıcı, marina projesi dolayısıyla bölgedeki emlak fiyatlarının yükseldiğini, ev ve arsa fiyatlarının iki katına çıktığını anlattı.

  Tuzla marina mayısta hizmete girecek #4

  ULAŞIMI NOSTALJİK TREN SAĞLAYACAK

  Yılda 15-20 milyon ziyaretçi bekledikleri ilçede ulaşım akslarının Büyükşehir Belediyesi'yle beraber Marmaray ve metroyla entegre edileceğini ifade eden Yazıcı, İstanbul'daki ilk havarayın da ilçede gerçekleştirileceğini kaydetti. Marinada nostaljik trenin de yer alacağını aktaran Yazıcı, "Tuzla'da, marinayla eski Tuzla bölgesi arasında ücretsiz servis yapacak nostaljik bir tren çalışacak. Güzergahları belirlendi. Alımı gerçekleşti. Trenin getirilip montajı ve raylı sistemin döşenmesi kaldı. Güzergah yeni marinayla İDO ve İTÜ arasında olacak. Şu an İDO'ya kadar olan bölgede çalışacak" şeklinde konuştu.


  Görüş Bildir