Euro
10.3212
2.04%
Dolar
8.7681
1.34%
Altın
493.82
0.38%
Borsa
1.401
-0.43%
Bitcoin
391.500
3.33%
15ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 15 C
  Üçüncü Havalimanı 6 ay önce bitebilir

  Üçüncü Havalimanı 6 ay önce bitebilir

  Üçüncü Havalimanı CEO'su Akçayoğlu, projeyi 2018'in ilk çeyreğinde tamamlayacaklarını belirtti.
  • 17.08.2015 - 09:38

  Üçüncü Havalimanı 6 ay önce bitebilir #1

  İstanbul'daki yoğun hava trafiği nedeniyle kapasite problemi yaşayan Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanları'nın yükünü hafifletecek olan üçüncü havalimanı planlanan şekilde hızla devam ediyor.

  Sabah'ın haberine göre; birinci fazın ilk aşaması olan iki pist, 90 milyon yolcu kapasiteli terminal ve diğer destek binalarının inşa süreci 42 ayda tamamlanacak olan 3'üncü havalimanının ikinci aşaması ise yer teslimi tarihinden sonra 58 ay içinde tamamlanacak. Üçüncü Havalimanı'nın CEO'su Yusuf Akçayoğlu, "3'üncü Havalimanı'nın resmi inşaat tamamlanma süresi Ekim 2018 olsa da biz projeyi 2018'in ilk çeyreğinde tamamlamayı hedefledik. Tüm planlamalarımızı bu yönde yaptık. Havalimanı revize master planı 22 Haziran 2015 itibarıyla onaylandı. Master plan onayı sonrası inşaat faaliyetlerine hız kazandıracak alt ve üstyapı proje onay süreçleri başladı. Şu anda problemsiz bir şekilde ilerliyor. Ulaştırma Bakanlığı ve DHMİ ile sürekli koordinasyon toplantıları düzenleniyor" dedi.

  Üçüncü Havalimanı 6 ay önce bitebilir #2

  BATAKLIĞIN BÜYÜK BÖLÜMÜ KALDIRILDI

  Proje alanında çok yoğun toprak hareketleri söz konusu diyen Akçayoğlu, "Birinci fazda mevcut bataklığın çok büyük bölümünü kaldırdık. Bataklığın temizlendiği bölgelerde iyileştirme ve dolgu çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

  İHALELER TAMAMLANDI

  İnşaatın başlayabilmesini sağlayacak her türlü tasarım ihalesinin tamamlandığını belirten Akçayoğlu, "Dizayn firmaları çalışmalarının başladığı projede, ana taşeron, ekipman gibi ihaleler de büyük ölçekte tamamlandı. Tasarım işleri devam ederken onaylarına paralel olarak sahada inşaatın devam etmesi de sağlandı  2015 yılı sonuna kadar yapım işi ile ilgili bagaj, köprü, ana enerji merkezi, cephe, çatı, çelik, asansör, yürüyen merdiven, yakıt gibi büyük sistemlerin siparişleri tamamlanacak" dedi.

  Üçüncü Havalimanı 6 ay önce bitebilir #3

  UÇUŞ GÜVENLİĞİ EN ÜST NOKTADA

  CEO Akçayoğlu, İstanbul'un yeni havalimanının açıldığında, uçuş güvenliğinin uluslararası standartlarda en üst seviyede, örnek bir havalimanı olacağını belirterek, "Bu amacın gerçekleşmesi için, şu anda mevcut ve geliştirilmekte olan yeni teknolojileri araştırmanın yanı sıra bilgi ve tecrübe açısından dünyanın dört bir tarafından uzmanlarla irtibatı sürdürüyoruz" dedi.

  7 BİN 500 KİŞİ ÇALIŞIYOR

  Bin 460 kamyon sayısına ulaşılan projede, 653 beyaz, 6 bin 846 mavi yaka olmak üzere toplam 7 bin 500 kişi çalışıyor. En yoğun inşaat aşamasında ise 30 bin kişiye istihdam sağlanacak.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir