Petrol
112.97
1.79%
Euro
17.514
-0.07%
Dolar
16.6225
0.58%
Altın
972.38
0.36%
Borsa
249
-1.54%
Bitcoin
347.835
-0.03%
27ºC
İstanbul
Çok bulutlu 27 C

  Üsküdar Meydan Düzenleme Projesi'nde son durum

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Üsküdar Meydan Düzenleme Projesi'nde müze devre dışı bırakıldı.
  • 24.01.2016 - 11:21
  Üsküdar Meydan Düzenleme Projesi'nde son durum

  Üsküdar Meydanı'nda Marmaray İstasyonu inşası sırasında İstanbul Arkeoloji Müzeleri tarafından yapılan kazılarda çok sayıda eser ve mimari yapı bulunmuştu.

  Khrysopolis koloni kentine ait mimari yapılar arkeologlarca 2 yıla yakın süre kazılmıştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesince yürütülen Üsküdar Meydan Düzenleme Projesi’nde bu kez müze devre dışı bırakıldı.

  Üsküdar Meydan Düzenleme Projesi nde son durum #1

  ANTİK KENTİN İZLERİ BULUNDU

  Arkeolojik ve tarihi SİT alanlarında müze denetimsiz hafriyat yapılması kesinlikle yasak olmasına ve üstelik bu alanda daha 10 yıl önce antik kent kalıntıları bulunmasına rağmen kurulun bu karara imza atması anlaşılır gibi değil.

  2005 yılında Marmaray istasyon inşası sırasında Üsküdar meydanında yapılan kazılarda Khrysopolis antik kentine ait olduğu düşünülen liman kalıntıları, Geç Roma ve Bizans dönemine ait olduğu sanılan apsisli kilise yapısı ve altında 20’den fazla gömülü iskeletler bulunmuştu. Gerekli koruma önlemleri alındıktan sonra üstü kapatılan kazı alanının meydanın çevresinde devam ettiği biliniyordu. O dönemde kazıların devam etmesi istenmişse de bu reddedilmişti.

  Üsküdar Meydan Düzenleme Projesi nde son durum #2

  MEYDANIN ALTI ÜSTÜNE GETİRİLECEK

  Üsküdar Meydan Düzenleme Projesi İBB Alt Yapı Projeler Müdürlüğü’nce sürdürülüyor. Üsküdar Evlendirme Dairesi önünden başlayarak, vapur iskelesine kadar uzanan alanda uygulama yapılacak. Radikal'in haberine göre, proje ile Üsküdar Meydanı şu anki halinden 3 kat daha genişleyecek. Otopark kapasitesi artıracak ve yer altına otopark inşa edilecek.

  Şu anki belediye binası yıkılacak ve yer altı otoparkı yapılacak. Güneyde Ahmediye Meydanı ile başlayan yaya aksı, Hakimiyeti Milliye Caddesi ile meydana açılacak. Ayrıca Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı ve Kara Davut Cami önünde iki farklı aktivite alanı oluşturulacak.

  Üsküdar Meydan Düzenleme Projesi nde son durum #3

  7 FARKLI ÇIKIŞ YER ALACAK

  Marmaray Projesi’ne ait yaya çıkışları; yer altı meydanı ve meydan beraber düşünülerek yeniden düzenlenecek. Bu kapsamda meydanda farklı yönlerde yaya sirkülasyonu sağlayan 7 farklı çıkış yer alacak.

  Üsküdar Meydanı’nda, Harem yönünden gelen taşıt yolu ile ulaşılan yer altı katlı otoparkı bulunacak. Günübirlik ticaret alanları, performans alanları vb. fonksiyonlara sahip olacak şekilde tasarlanan yer altı meydanı; istasyon yapısına kuzey ve güney yönlerden bağlanacak şekilde oluşturulacak.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir