Euro
15.5362
0.18%
Dolar
13.7186
0.4%
Altın
786.38
0.93%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
722.215
-0.97%
11ºC
İstanbul
Açık 11 C

  Yassıada'ya otel ve kongre merkezini Mesa yapacak

  Mesa, Yassıada’ya yapılacak otel ve kongre merkezi projelerinin müteahhitlik görevini üstlendi.
  • 16.05.2015 - 10:44
  Yassıada'ya otel ve kongre merkezini Mesa yapacak

  Yassıada ya otel ve kongre merkezini Mesa yapacak #1

  İstanbul Çamlıca’da 42 bin metrekare alandaki 113 konutluk projesini tamamlayan Mesa, Yassıada ve Sivriada’da yapılacak otel ve kongre merkezi projelerinin müteahhitlik görevini üstlendi.

  Adnan Menderes ve arkadaşlarının 1960 askeri darbesi sonrası yargılandığı Yassıada ‘Özgürlük ve Demokrasi Adası’ olarak projelendirildi. Proje temelinin önceki gün atıldığını belirten Mesa Genel Müdürü Can Aynagöz, “Yassıada’da anıları yaşatacak proje geliştireceğiz. Projede otel, müze, konferans salonu olacak. Otel’de, üst düzey devlet adamlarının ağırlanmasına yönelik bir çalışma olacak” dedi.

  Bu tesislerle ilgili protokol, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında imzalandı. TOBB, bu tesisleri 30 yıl işletip bakanlığa devredecek.

  TARİHİ BİNALAR KORUNACAK

  Sivriada’da çok büyük bir kongre merkezi yapacaklarını belirten Aynagöz, “Burada yılda 5-6 kongre yapılacak. Toplam iki projenin 85 bin metrekare yapım alanı var ama asıl mesele buraların ada olması ve denize dönük kısımları ile bu ulaşımın sağlanmasına yönelik büyük çalışmalar. Öte yandan Yassıada’da 7-8 tane tarihi yapı var. Tarihi Bizans dönemine kadar dayanıyor. Yargılamaların gerçekleştiği alanlar da var. Bunlar korunup restore edilecek. İnşaat süreci birkaç etap halinde ihalelerle ilerleyecek. İlk etap için 16 ay süre var, 2 etap restorasyon ihalesi için olacak. 3. ihale ise ince işler için olacak” diye konuştu.

  Sivil toplu kuruluşları ise adaların imara açılmasının doğal ve kültürel yaşam için geri dönülmesi mümkün olmayan sonuçları doğuracağını düşünüyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir