Petrol
110.87
0.08%
Euro
17.3258
1.70%
Dolar
16.1129
1.18%
Altın
967.4
1.96%
Borsa
2375
-0.25%
Bitcoin
478.000
1.41%
20ºC
İstanbul
Bulutlu 20 C

  Zonguldak'a Kubbet-üs Sahra yapılacak

  Mescid-i Aksa Külliyesi'nde yer alan Kubbet-üs Sahra'nın mimari açıdan birebir benzeri, Zonguldak'ın Kozlu ilçesinde inşa edilecek.
  • AA
  • 23.03.2016 - 13:42
  Zonguldak'a Kubbet-üs Sahra yapılacak

  Mescid-i Aksa Külliyesi'nde bulunan ve Hazreti Muhammed'in Miraç'a çıktığı yere yapılan Kubbet-üs Sahra'nın benzeri, Zonguldak'ın Kozlu ilçesinde inşa edilecek. Kudüs'te ortası kubbeli sekizgen bir bina olarak yapılan Kubbet-üs Sahra'nın mimari olarak birebir benzerinin farklı ölçülerde inşa edilmesi için proje hazırlandı.

  Zonguldak a Kubbet-üs Sahra yapılacak #1

  KUBBET-ÜS SAHRA'NIN TÜRKİYE'DEKİ İLK BENZERİ OLACAK

  Yapılan protokol gereği temeli Kozlu Belediyesi tarafından yapılacak, diğer masrafları ise Zonguldaklı Aydoğan ailesince karşılanacak mescit, Kubbet-üs Sahra'nın Türkiye'deki ilk benzeri olacak. Kozlu Kaymakamlığının koordinesinde yürütülecek proje kapsamında, bin metrekare avlu içinde 260 metrekare olacak mescitte yaklaşık 200 kişi ibadet edebilecek. Bahçesinde Kubbet-üs Sahra'nın giriş kemerinin de bulunacağı mescitte, orijinaline uygun renkli taş ve mozaik süslemenin yanı sıra özellikle Osmanlı dönemindeki onarımda eklenen çiniler de yer alacak.

  6 AYDA TAMAMLANACAK

  Zonguldak Valisi Ali Kaban, projeyi çok önemsediklerini belirterek katkı sağlayan herkese teşekkür etti. İnşaatına kısa süre sonra başlanacak mescidin 6 ay içerisinde tamamlanarak ibadete açılmasının planlandığını anlatan Kaban, "İlgililer tarafından protokol imzalandı. İnşa çalışmaları hızlı şekilde sürdürülecek. Proje gerçekten çok değerli. Bu kendi alanında Türkiye'de ilk olmakla birlikte Zonguldak'a yakışacak bir projedir. Ülkemize ve kentimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ederim" diye konuştu. Kaban, mescidin mimari özellikleri ve görünümüyle Kubbet-üs Sahra'nın aynısı olacağını kaydetti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir