Euro
15.486
-0.15%
Dolar
13.6885
0.18%
Altın
781.47
0.3%
Borsa
1.88
0%
Bitcoin
787.414
1.08%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C
  Emlak vergisinde gecikme faizi alınmayacak

  Emlak vergisinde gecikme faizi alınmayacak

  Vergi Usul Kanunu teklifine göre belli bir ödeme planı kapsamında ödenmesi şartıyla gecikme faizi ve vergi cezalarının tamamı alınmayacak.
  • 23.07.2016 - 10:23

  vergi

  Kanun teklifine göre Vergi Usul Kanunu kapsamında kendiliğinden verilen beyannameler üzerinden tarh ve tahakkuk ettirilen vergilerin tamamı ile gecikme faizi yerine hesaplanan Yİ-ÜFE tutarının, belli bir ödeme planı kapsamında ödenmesi şartıyla gecikme faizi ve vergi cezalarının tamamı alınmayacak.

  YAPILANDIRMANIN DETAYLARI

  1- Yapılandırmada vergi, sigorta primi ve trafik cezaları, MTV, ödenmeyen su faturaları, Emlak Vergisi gibi günü geçmiş kamu alacaklarının tümüne uygulanacak. Elektrik borçları ise özel sektöre ait olduğu için yapılandırma dışı kalacak. Çalışan emeklilerin ödemesi gereken sosyal güvenlik destek primi ile cezaları da kapsama alındı.

  2- Borçların üzerindeki ceza ve yüksek oranlı faizler silinecek. Borcun anaparasına ÜFE oranında daha düşük faiz işletilecek.

  3- KDV ile Gelir ve Kurumlar Vergisi mükelleflerine matrah artırımı, gelirini beyan etmeyenlere yeni beyanname verme hakkı getirilecek.

  4- İşletmelere yeni bir stok ve kasa affı gelecek.

  5- Borcunu yapılandıran, matrahını artıran ya da yeni beyanname verenler geriye dönük 5 yıllık vergi incelemesinden kurtulacak.

  6- Bu kapsamda 90 milyar liralık vergi, 72 milyar liralık SGK prim borcu yapılandırılacak.

  7- Yaklaşık 13 milyon vatandaş ile şirketler yapılandırmadan yararlanacak.

  8- Devlete olan tüm borçlar peşin ya da 18 taksitte ödenecek. Peşin ödeyenin ÜFE oranı yarı yarıya silinecek, taksitle ödeyene yüzde 1.08 ila yüzde 1.24 oranında ilave faiz getirilecek. Bir takvim yılında iki taksit ödemeyenin yapılandırma hakkı kaybolacak.

  9- Yapılandırma ve af 30 Haziran ve önceki yıllara ait borçları kapsıyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir