Petrol
85.42
-1.68%
Euro
19.6306
0.07%
Dolar
18.6344
0.01%
Altın
1.077
-0.31%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
323.022
0.28%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  Erzurum Tortum Gölü’nün koruma imar planı tamamlandı

  Erzurum Tortum Gölü’nün korunmasına yönelik hazırlanan imar planı çalışmaları sonlandırıldı.
  • 06.06.2016 - 11:09
  Erzurum Tortum Gölü’nün koruma imar planı tamamlandı

  Erzurum Tortum Gölü’nün koruma imar planı tamamlandı #1

  Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından Tortum Gölü’nün korunmasına yönelik hazırlanan imar planı sonlandı.

  ÇALIŞMALAR TAMAMLANDI

  Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı, Uzundere ilçesinde bulunan Tortum Gölü ve Şelalesi’ni içerisine alan birinci derece, ikinci derece ve üçüncü derece doğal sit alan sınırlarını kapsayan koruma amaçlı imar planı çalışmasını tamamladı.

  Yapılan koruma amaçlı imar planı ile birlikte Tortum Gölü ve Şelalesi’nin doğal durumuna zarar vermeden koruma kullanma dengesi sağlanarak göl ve şelale üzerindeki yapılaşma baskısı da kontrol ediliyor.

  TURİZME AÇILMIŞ OLACAK

  Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Doğal güzellikleriyle turizm açısından Erzurum’un önemli bir bölgesi olan Tortum Gölü ve Şelalesi’ne ait koruma amaçlı imar planı çalışmamız tamamlandı. İnşallah hazırlanan planla birlikte Tortum Gölü’nün karşı yakasına ulaşmayı sağlayacak teleferik hattı, günü birlik tesis alanları, seyir terasları, rekreasyon alanları ve turizm tesis alanları ile birlikte Tortum Gölü ve Şelalesi’nin turizm potansiyeli ve kapasitesi arttırılacak. Yapılan planlama çalışması ile birlikte kontrollü ve alanın doğasını bozmayacak yapılaşma ile Tortum Gölü ve Şelalesi turizme açılmış olacak” ifadelerini kullandı.

  Başkan Sekmen, imar planının her yönüyle bölgeye büyük katkılar sunacağını ifade ederek, “Yapılan çalışma ile birlikte kültür, inanç, termal ve kış turizmi ile bölgesinde lider olan Erzurum artık doğal güzellikleri ile de yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olacak” diye konuştu.


  Görüş Bildir