Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
469.574
-2.43%
17ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 17 C
  Ev almak için yeterli birikimi olmayanlara müjdeli haber

  Ev almak için yeterli birikimi olmayanlara müjdeli haber

  Gayrimenkul sertifikalarının Borsa İstanbul'da işlem görmesi, sektörün büyümesine ve dar gelirli vatandaşların ev almasını sağlayacak.
  • AA
  • 13.03.2016 - 12:48

  Ev almak için yeterli birikimi olmayanlara müjdeli haber #1

  Ev almak için yeterli birikimi olmayanlara müjdeli haber Ekonomi'den Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'ten geldi.

  ÇALIŞMALAR HIZLANDI

  Şimşek, gayrimenkul sertifikalarının Borsa İstanbul'da işlem görmesi için çalışmaların hızlandırıldığını açıkladı. Şimşek, bu yolla, konut piyasasındaki hareketliliğin sermaye piyasalarına yansımasını, sektörün büyümesini ve dar gelirli vatandaşların da bu imkandan faydalanmasını amaçladıklarını ifade etti.

  Şimşek bu kapsamda TOKİ ile hem Başkanlık hem de teknik seviyede görüşmeler yapıldığını açıkladı. Aracı olan iki kurum ile TOKİ arasında yapılan toplantılara da Borsa İstanbul'un katılım sağladığını belirtti.

  Ev almak için yeterli birikimi olmayanlara müjdeli haber #2

  İKİNCİ EL PİYASASININ BAŞARILI OLMASI İÇİN GÖRÜŞMELER YAPILIYOR

  Aracılık sektöründe gayrimenkul sertifikası ihracı hususunda çalışmakta olan aracı kurumlarla Borsa İstanbul yetkililerinin zaman zaman bir araya geldiğine işaret eden Şimşek, sertifikaların ihracı ve ikinci el piyasasının başarılı olması için görüşmeler yapıldığını söyledi.

  Konuyla ilgili açıklama yapan Şimşek, "Yatırımcı açısından gayrimenkul sertifikalarının, piyasanın likit olması halinde kolayca nakde dönebilmesi, konut alma niyetinde olanlar için zaman içinde birikim yapabilme imkanı, düğün hediyesi olabilmesi, faize dayalı olmayan İslami bir enstrümana yatırım yapabilme imkanı sağlaması, projenin nasıl devam ettiğine dair şeffaf bilgilendirme imkanının bulunması açısından da önemli avantajları bulunuyor. Söz konusu sertifikalar yeni bir yatırımcı kitlesinin borsa uygulamaları ile tanışması sonucunda finansal okuryazarlığın gelişmesine de katkı sağlanmış olacak. Dayanak olarak reel bir varlığa açıkça bağlı olan gayrimenkul sertifikalarının işlem görmesinin ve vade sonuna kadar güvenli bir şekilde bir varlığa ya da nakde dönüşmesinin, borsada işlem gören sermaye piyasası araçlarına ilişkin algıyı olumlu yönde etkilemesi bekleniyor" dedi.

  Ev almak için yeterli birikimi olmayanlara müjdeli haber #3

  BORSA KANALIYLA DAHA ÇOK YABANCI YATIRIMCIYA ULAŞILACAK

  İhraççı açısından da büyük projelerde bağımsız bölümler yerine daha küçük alanlara bölünmüş payların daha kolay satılabilmesinin önünün açılacağına işaret eden Şimşek, büyük projelerde hızlı finansman ve banka finansmanına ihtiyaç duymadan doğrudan yatırımcılara satış imkanının sağlanacağını ifade etti.

  Gayrimenkul sertifikalarının projelerin daha fazla kişiye duyurulabilmesi, marka bilinirliğinin artması anlamında da önemli olduğu vurgulandı.Şimşek, borsa kanalıyla daha çok çeşit ve sayıda yabancı yatırımcıya daha kolay ulaşılabilineceğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Şimşek, "Borsa kanalıyla yapılan işlemler sayesinde gayrimenkul firmalarının modern kurumsal yönetim ve finans uygulamalarına daha etkin bir şekilde entegre olması, sektördeki firmaların kurumsallaşması ve uluslararası açılımlar yapabilir hale gelmesi sağlanacak" dedi.

  Ev almak için yeterli birikimi olmayanlara müjdeli haber #4

  DAR GELİRLİ GAYRİMENKULDEKİ YÜKSELİŞTEN FAYDALANABİLECEK

  Gayrimenkul sertifikalarının, gösterge niteliğinde konut fiyatlarının oluşması, hızlı finansman neticesinde toplanan fonların yeni projelere aktarılmasına da imkan sağlayacağına dikkat çeken Şimşek, bu sayede sektörün büyüme hızının artacağını vurguladı.

  Şimşek, sertifika ihraçlarının sektördeki dinamizmi artıracağını ifade ederek, TOKİ önderliğinde yapılacak ihraçların diğer müteahhitlik şirketlerini teşvik edeceğini belirtti. Şimşek, "Dar gelirli vatandaşlarımız açısından da kuraya katılıp, kurada konut çıkmaması ya da konutun peşinatını ödeyebilecek durumda olunmaması durumlarında dahi en azından mali güçleri nispetinde gayrimenkul sertifikası alma ve gayrimenkul fiyatlarındaki yükselişten faydalanma imkanı sağlayacaktır" görüşüne yer verdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir