Petrol
94.66
0.57%
Euro
18.2488
0.04%
Dolar
17.9219
0.05%
Altın
1.021
-0.13%
Borsa
275
0.00%
Bitcoin
418.237
0.57%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C
  Ev almak isteyenler bu uyarılara dikkat

  Ev almak isteyenler bu uyarılara dikkat

  İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, ev alırken cazip fiyat ve kampanyaların yanı sıra projeyi yapan firma ve müteahhiti de iyi araştırmak gerektiğini belirtti.
  • 23.02.2015 - 10:37

  Ev almak isteyenler bu uyarılara dikkat #1

  Ev almak için uzun yıllar çalışan vatandaşların gayrimenkul satın alırken mağdur olmamak için uzun vade, cazip fiyat ve kampanyaların yanı sıra projeyi yapan firma ve müteahhiti de iyi araştırması gerekiyor.

  DİKKAT EDİLMELİ

  Konut alacaklara uyarılarda bulunan ve evi almadan önce satış vaadi sözleşmesinin içeriği, yapılacak işin teknik şartnamesi, yüklenici firmanın geçmişi, gayrimenkulün yapılacağı arsanın üzerindeki ipotek, borç ve imar durumu konularında nitelikli bilgilerin alınması konusuna dikkat çeken İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, her önüne gelenin müteahhit olduğunu ve dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

  İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, yaptığı açıklamada, Türkiye’de her önüne gelenin müteahhitlik yapabildiğini bunun da hem kendilerini hem de vatandaşları mağdur ettiğini söyledi.

  Türkiye’de 300 bine yakın müteahhit bulunduğunu ifade eden Tellioğlu, bunun mesleki bir çerçevenin, kanunun olmayışından kaynaklandığını belirterek yeterli sermaye gücü olan bir girişimcinin, hiçbir kanuna tabi olmadan istediği gibi “ben müteahhitim” diye ortaya çıkıp konut, işyeri yapabildiğini kaydetti.

  EVRAKLAR MEMUR ÖNÜNDE İMZALANMALI

  Tellioğlu, konfederasyon olarak ahlaki, teknik, sermaye gücü ve nitelikli insan kaynağı yeterliliği olmayan kişilerin bu mesleği yapmasına karşı olduklarını dile getirerek “Bunun için Müteahhitlik Hizmet Yasası’nın bir an önce TBMM gündemine alınması gerekiyor” diye konuştu.

  Tellioğlu, kimi sözde müteahhitlerin bazen bir evi, birden fazla kişiye sattığını ve gayrimenkul alım-satımı, tapu sicili gibi evrakların memurun önünde imzalanarak gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir