Petrol
96.03
1.17%
Euro
18.3208
0.44%
Dolar
17.9631
0.28%
Altın
1.025
0.29%
Borsa
2768
0.00%
Bitcoin
427.627
3.29%
25ºC
İstanbul
Çok bulutlu 25 C

  Evin değerine standart geliyor

  Gayrimenkullerin gerçek değerinden gösterilmesi konusunda bir adım daha atılıyor.
  • 15.07.2015 - 09:10
  Evin değerine standart geliyor

  Evin değerine standart geliyor #1

  Hükümet, gayrimenkullerin gerçek değerinden gösterilmesi, emlak vergisinde kaybın son bulması ve tapuda rayiç bedele son verilmesi konusunda önemli bir adım daha atıyor. Belediye, emlak şirketleri ve bankalar tarafından belirlenen konut değerleri konusunda Avrupa ülkelerinde olduğu gibi standart getiriliyor.

  KONUT KREDİSİ KULLANIMINI KOLAYLAŞTIRACAK

  Kat izninden ilave imar hakkına kadar birçok başlığı içeren 'değerleme haritası'yla emlak değeri ile bankadaki rayiç bedel arasındaki yüksek fiyat farkı ortadan kalkacak. Değerleme kriterleri ortaya konduğu için konut kredisi kullanımı da kolaylaşacak. Kamulaştırma çalışmalarında da bu veriler kullanılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Dünya Bankası ile yaklaşık iki yıldır yürüttüğü çalışmayla kamulaştırma ve benzeri amaçlar konusunda mülkiyet verilerinin yanında, mekânsal ve uluslararası standartlar dikkate alınacak.

  BELEDİYELERİN YETKİSİ DÜZENLENECEK

  Bu konuda ikinci adım da İmar Kanunu'nda yapılacak değişiklikle atılacak. Belediyelerin imar yetkileri yeniden düzenlenirken, satın alınan her türlü gayrimenkulün gerçek değerinde gösterilmesi için de yasal düzenleme yapılacak. Şehirlerde başlayacak uygulama köy ve ilçelere yaygınlaştırılacak.

  TÜM KRİTERLER İNCELENECEK

  Gayrimenkul yatırım ortaklıklarının bünyesindeki varlıklar da düşünülerek Sermaye Piyasası Kurulu da aktif rol üstlenecek. Ev ve arsa fiyatları için oluşturulan kriterlerin bölgelere göre değişeceğini anlatan yetkiler, "Evin deniz manzaralı olmasından, kamu kurumlarına yakınlığına kadar değerini artıran tüm kriterler dikkate alınacak" dedi. Yeni sistemle yerel yönetimlerin imar, ruhsat işlemlerine de çifte denetim gelecek. Belediye şirketlerinin hesap verebilirliği artırılacak.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir