Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
474.885
0.08%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  Fikirtepe'de kentsel dönüşüm çıkmaza girdi

  Fikirtepe’de çıkmaza giren kentsel dönüşüm sürecinin hızlandırılması için yapılan zirvede inşaat firmaları, 1 metrekarelik arsaya sahip olanların bile daire talep ettiğini belirterek destek istedi.
  • 19.07.2014 - 16:07
  Fikirtepe'de kentsel dönüşüm çıkmaza girdi

  Fikirtepe de kentsel dönüşüm çıkmaza girdi #1

  İstanbul Fikirtepe’de çıkmaza giren kentsel dönüşüm sürecine bakanlık el koydu. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Müsteşar Mustafa Öztürk’ü bölgeye göndererek, taraflarla acil toplantı yapmasını istedi. Güllüce, “Sürece müdahil olalım. Vatandaşlar hak kaybına uğramasın ve bu iş bir an önce bitsin. Kepçeler girsin, vatandaş evine kavuşsun” mesajını verdi. İstanbul’da belediye ve firmalarla yapılan Fikirtepe zirvesinde, bölgedeki sürecin neden tıkandığı masaya yatırıldı. Bakanlık, firmalara, “Vatandaşın hakkını gözetin, projelerinizi hızlandırın, eksik evrakla gelmeyin ve şantiyelerinizde gerekli şartları yerine getirin” uyarısında bulundu.

  TARAFLAR YENİDEN BİR ARAYA GELMELİ

  Habertürk'ün haberine göre; Bölge halkıyla yüzde 83 oranında uzlaşmaya varıldığını kaydeden şirketler bazı vatandaşlarla sorun yaşandığını belirtti. Sadece 1 metrekare ya da 0.7 metrekarelik alanı olanların bile daire talep ettiğini belirten şirketler bakanlıktan destek istedi. İnşaat şirketleri “Siz arkamızda olursanız, kararlı olduğunuzu anlarlar. Anlaşma süreci hızlanır” dedi. Bakanlık da bunun üzerine, uzlaşma sağlanamayan araziler ile hak sahibi vatandaşların listesini ve teklif bedellerini istedi. Bakanlık, taraflarla yeniden görüşülmesini istedi. Uzlaşma sağlanamazsa kamulaştırma yapılacak.

  DÖNÜŞÜM ORANI YÜZDE 20’DE KALDI

  Belediye ve firmalarla yapılan Fikirtepe zirvesinde, bölgedeki inşaatlardaki son durum ele alındı. Semtte toplam 61 adada kentsel dönüşüm yapılacak. 3 adada inşaat başlatıldı. 12 adada uygulama projelerinin sunulması ile önümüzdeki günlerde inşaata başlanacak. 22 adada inşaat öncesi çalışmaları yapılıyor. Buna göre, bölgedeki dönüşüm alanının yüzde 20’sinde süreç başlatılırken, hazırlık aşamasındaki adaların da başlamasıyla yüzde 70’lik dönüşüm oranına ulaşılacak.

  YIKIM ERTELENMİŞTİ

  Fikirtepe’deki kentsel dönüşüm alanlarına Suriyeli sığınmacılar yerleşmiş, 8 Temmuz’da planlanan yıkım bu nedenle ertelenmişti. Sığınmacıların Şanlıurfa’ya gönderilmesi planlanıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir