Petrol
110.28
-0.45%
Euro
17.0296
-0.04%
Dolar
15.9488
0.15%
Altın
950.69
0.20%
Borsa
2381
0.00%
Bitcoin
473.493
-1.98%
15ºC
İstanbul
Güneşli 15 C

  Finansman paketinde kredi şartlarına dikkat

  Konut sektöründe yeni açıklanan finans paketi, vatandaşın konut almasını sağlarken, aynı zamanda inşaat sektörünün canlanmasına da yol açacak.
  • 12.05.2022 - 13:53
  Finansman paketinde kredi şartlarına dikkat

  Hazine ve Maliye Bakanlığı, yeni gündeme konulan 3 farklı içeriğe sahip konut finansman paketlerinin kredi şartlarını açıkladı.

  Açıklamanın ardından konunun uzmanları görüş bildirdi.

  "Ekspertiz değerinin 2 milyon TL sınırını geçmemesine dikkat etmeleri gerekiyor"

  Konuya ilişkin açıklamalarda bulunanlardan emlak uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı şu şekilde konuştu:

  "Gerek ilk evim gerekse de genişletilmiş konut finansman paketlerinde 2 milyon TL değerine kadar konutlar için finansman sağlanabilecek. Burada tüketicilerin, alacakları taşınmazın ekspertiz değerinin 2 milyon TL sınırını geçmemesine dikkat etmeleri gerekiyor. Bu değer kredi çekilecek tutar olarak anlaşılmamalı. Bu nedenle kullanılabilecek kredi oranı ekspertiz değeri üzerinden de en fazla yüzde 80 seviyesi kadar olabilir” dedi.

  İlk konut şartına dikkat

  İlk konutunu alacak olan kişiler için uygun maliyetli olarak açıklanan İlk Evim Finans Paketi şartları hakkında da bilgi veren Özelmacıklı "Bu finansman paketinde de birinci el konutlarda ve evi olmayan vatandaşlar faydalanabilecek. Yani kişi evli ise eşi adına, hatta aynı evde yaşayanlar adına da tapu olmaması gerekiyor. Hisseli tapularda ise hisse toplamı dikkate alınacak. Ayrıca birinci el demek, yapının en fazla 5 yıllık olması, içinin boş olması ve hiç kullanılmamış olması, daha önceki edinme nedeninin satış olmaması ve satıcı olarak geçen kişinin arsa sahibi veya ruhsatta ismi yazan müteahhit ya da firma olması demektir. Bu kriterlere de dikkat edilmeli." şeklinde konuştu.

  "Oranlar oldukça avantajlı"

  Gerek vatandaşların konuta erişimlerini kolaylaştırmak gerekse liralaşma çerçevesinde değerlendirilen paketler konusunda faiz oranlarına da değinen Özelmacıklı, "Her iki pakette de 120 ay vade ve 2 milyon TL ekspertiz değeri şartı söz konusu. İlk evim paketinde aylık 0.99 faizli konut kredisi varken, genişletilmiş pakette bu oran 0.89’a düşüyor. Özellikle döviz tevdiat hesaplarında uzatma yaşanan hesap sayısı açısından baktığımızda bu şekilde bir düzenleme ile liralaşmanın desteklenmesi hedefleniyor." diye konuştu.

  Finansman paketinde kredi şartlarına dikkat #1

   


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir