Petrol
110.86
0.07%
Euro
17.2411
1.20%
Dolar
16.0548
0.81%
Altın
964.95
1.70%
Borsa
2375
-0.25%
Bitcoin
478.264
-0.55%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C
  Gayrimenkul sektörü yatay şehirleşmeye hazır

  Gayrimenkul sektörü yatay şehirleşmeye hazır

  Hükümetin üzerinde çalıştığı ‘yatay şehirleşme’ hareketine devletin zirvesinden gelen açıklamalar, sektör temsilcilerini harekete geçirdi.
  • 18.04.2016 - 12:11

  Gayrimenkul sektörü yatay şehirleşmeye hazır #1

  ‘Modern şehir’ kurgusunun olmazsa olmazı olarak benimsenen gökdelenler, kentlerin tarihi görünümlerinde ciddi deformasyonlara neden olunca, hükümet de yatay şehirleşme konusunda çalışmalara başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da “Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı”nda söylediği “Alan itibarıyla sınırlı olduğumuz yerlerde dikey mimari kullanılabilir. Ama sıkıntı olmayan yerlerde bizim özgün, yatay mimarimizi kullanmamız lazım” sözleriyle destek verdiği harekete gayrimenkul profesyonellerinden ‘Biz hazırız’ karşılığı geldi.

  "YÜZYILIN PROJESİ"

  Başta Ankara olmak üzere çok sayıda kentte doğru arsa çözümlemeleri ile yeni yerleşim yerlerinin ortaya çıkmasını sağlayan Onursal Gayrimenkul Geliştirme AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün, ‘yüzyılın projesi’ olarak tanımladığı yatay şehirleşme hamlesine yönelik tüm çalışmaları yürekten desteklediklerini belirtti. Türkiye’nin kendine özgü mimarisinin yatay şehirleşme için çok uygun olduğunu vurgulayan Öngün, şunları söyledi: “Büyükşehirler başta olmak üzere ülkenin çok sayıda kenti metrelerce yükseklikteki konut ve iş merkezlerinin inşa edilmesi, şehir siluetlerinin yenilenmesini sağladı.  Ama artık Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Fatma Güldemet Sarı’nın attığı adımlar sayesinde bu durum tersine dönmeye başlayacak. Türkiye’nin tarihi dokusunun gelecek nesillere doğru emanet edilmesine katkı sağlayacak yatay şehirleşme, kentlerimizin görünümlerinin de daha düzenli ve sağlıklı olmasına yardımcı olacak.”


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir