Petrol
78.56
1.80%
Euro
19.6131
0.13%
Dolar
18.6428
0.05%
Altın
1.07
-0.02%
Borsa
4832
0.11%
Bitcoin
318.500
0.19%
11ºC
İstanbul
Güneşli 11 C

  Gayrimenkulde değer kazanan bölgeler

  İstanbul’da gerçekleşmeye devam eden büyük ulaşım projeleri hem Avrupa hem de Anadolu yakasında hareketliliği artırıyor.
  • 06.06.2016 - 17:30
  Gayrimenkulde değer kazanan bölgeler

  Gayrimenkulde değer kazanan bölgeler #1

  İstanbul’da gerçekleşmeye devam eden büyük ulaşım projeleri hem Avrupa hem de Anadolu yakasında hareketliliği beraberinde getiriyor. Hem ticari hem de konut projelerinde yeni çekim merkezlerinin oluştuğu İstanbul’un bu bölgeleri inşaat firmalarının da ilgi odağında. Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakasındaki yeni çekim merkezlerini şöyle değerlendiriyor. Büyük İstanbul Tüneli’nin bağlantı noktası olacak İncirli, Havaalanı metrosu ve metrobüs hattının da tam ortasında kalıyor. Bakırköy’ün en nezih ve işlek noktası olan İncirli, E-5’e açılan lokasyonuyla da önümüzdeki dönemin köklü merkezler arasında en çok pirim yapacak noktalarından biri.

  "KAYAŞEHİR'DE TİCARİ ALANLAR DAHA DEĞERLİ"

  - 20.000 konutluk kapasitesiyle Başakşehir’in hemen arkasında yer alan Kayaşehir, emlak hareketlerinin borsa hızıyla gerçekleştiği noktaların başında geliyor. Kayaşehir’in ticari alanları konuttan çok daha değerli. Çünkü ticari alan sayısı çok az. Öyle ki 17. Bölgede yapılacak olan Arnavutköy bağlantı yolu kavşağı noktasında henüz bir ticari alan inşası bile başlamadı. İnşa edilecek ticari bölgede yer alan dükkan sayısı da oldukça sınırlı. Bu nedenle Kayaşehir giriş dükkanları ve projelerin ön cephedeki ticari alanları büyük ilgi görüyor.

  - Üçüncü köprü güzergahının sağladığı en büyük avantajlardan faydalanan - Zekeriyaköy, Boyacıköy ve Uskumruköy artık bakir ve şehirden uzak görüntüsünü tamamen terk ederek şehrin yeni nabız noktalarından birini oluşturuyor. Bölgenin en önemli özelliği de toplu konut değil villa imarlı olması. Bölgede küçük metrekarede villa bulabilmek oldukça zor. Çünkü villalar ortalama 280 metrekare büyüklüğünde. Özellikle Zekeriyaköy çıkışının Maslak ve Sarıyer’e çok yakın olması nedeniyle arsa satış fiyatları bölgenin konumu ve doğal güzellikleri söz konusu.

  - İstanbul’un en gözde ve A plus nitelikli toplu konut bölgesi olan Bahçeşehir’de Ispartakule mevkii büyük önem taşıyor. Çünkü Bahçeşehir girişindeki ana yol, gişe çıkışındaki Ispartakule ile birleştirildi. Arada kalan geniş araziye birbiri ardına proje inşa edilecek. 2017 yılında bölgeye gelecek olan metro da fiyatları tam anlamıyla katlayacak.

  - Büyük İstanbul Tüneli’nin Avrupa Yakası’ndaki ana hatlarından biri olan Edirnekapı ve Topkapı ise hem ticari emlakta hem de konutta oldukça değer kazanıyor. TEM Otoyolu ve E-5 kesişiminin ana güzergahı olan bu iki köklü merkezde başlayan kentsel dönüşüm hareketleri de bölgenin değerine değer katıyor.

  YENİ PROJELERİN ÇEKİM MERKEZİ SAMANDIRA

  Hakan Erilkun, Anadolu Yakası’nda yer alan yeni çekim merkezlerini ise şöyle sıralıyor:

  “Anadolu Yakası’nın en değerli toplu konut bölgelerinden biri olan Çekmeköy’de proje yapılabilecek arsa-arazi üretimi yok denecek kadar az durumda. Özellikle metro durağının bulunduğu ana güzergahta olan ve merkeze göre çok daha ferah bir yapılaşma düzenine sahip olan Madenler bölgesinde ikinci el konut fiyatları da büyük artış gösteriyor. Örneğin Madenlerde, 6 ay öncesinde 230.000 TL’ye satılan 100 metrekare büyüklüğünde bir konut, bugün 290.000 TL’den alıcı buluyor. Bölgenin en önemli sıkıntısı yapılaşmaya uygun arsa bulunamaması. Gerek ticari gerekse konut anlamında yeni projelerin Anadolu Yakası’ndaki çekim merkezi Samandıra. Bir yönüyle Kartal’a, Sabiha Gökçen Havaalanı’na ve Yakacık’a diğer yönüyle de Sancaktepe üzerinden Şile Yolu’na ve Çekmeköy’e bağlantılı olması nedeniyle büyük değer kazanan Samandıra, imara elverişli bakir noktalarına sahip. Öyle ki 1+1’lerde 350.000 TL’ye çıkan daire fiyatları satış rakamı anlamında rekora koşuyor.

  BÜYÜK İSTANBUL TÜNELİ DEĞER KATACAK

  Göztepe, Ünalan Mahallesi, Büyük İstanbul Tüneli’nin geçiş güzergahında olması nedeniyle büyük önem kazanacak. Ayrıca Göztepe, Üsküdar ve Kadıköy’ün orta noktası olan bölgede metrekare birim fiyatları bir yılda yüzde 28 oranında arttı ve 3 bin 778 TL’ye çıktı. Bu bölgede artık konutların yanı sıra büyük iş merkezleri inşaatları da yoğunlaşmaya başlıyor. Ümraniye’nin gözde lokasyonlarından biri olan Küçüksu da Büyük İstanbul Tüneli’nin ana noktalarından biri olacak. Bu bölgede konut fiyatlarının metrekaresi 5 bin 500 TL. Son altı aydaki artış oranı yüzde 7. bölge, yapılaşmaya uygun alanlarının yanı sıra kentsel dönüşüm ya da parsel birleştirme yoluyla da alan kazanımının mümkün olabildiği noktalardan biri. Bu bölgede tünel sonrasında fiyatların en az yüzde 25 değerleneceği çok açık."


  Görüş Bildir