Euro
9.687
-0.31%
Dolar
8.1445
-0.06%
Altın
453.15
-0.2%
Borsa
1.365
-0.77%
Bitcoin
508.748
3.57%
Vakıf Katılım
kalan süre
Sahur
04:54
Öğle
06:24
İkindi
13:10
İftar
16:50
Yatsı
19:46
  Gayrimenkuldeki Rus boşluğunu diğer ülkeler dolduracak

  Gayrimenkuldeki Rus boşluğunu diğer ülkeler dolduracak

  Türk gayrimenkul şirketleri, Rusya ile yaşanan kriz sonrasında Ruslardan gelecek payın azalma ihtimaline karşı diğer ülkelere yöneldi.
  • AA
  • 19.12.2015 - 12:57

  konut

  Sektörün öncü şirketleri, projelerini Azerbaycanlı yatırımcıların beğenisine sunmak için Bakü'de düzenlenen Uluslararası Gayrimenkul ve Yatırım Fuarı'nda (RECEXPO 2015) bir araya geldi. Fuara katılan Türk şirketlerinin yetkilileri, Rusya ile yaşanan krizin Türk gayrimenkul sektörünü büyük oranda etkilemeyeceği, bu oranın ise Azerbaycan ve diğer ülkelerden yatırımcı çekilmesiyle telafi edileceği konusunda hemfikir.

  RUSLAR ANTALYA'YI ÇOK SEVİYOR

  Ulak Grup Genel Müdürü Kağan Bahçekapılı, 2012'de kabul edilen mütekabiliyet yasası ile yabancıların Türkiye'de gayrimenkul almasının önünün açıldığını ve yabancı yatırımcının ilgisinin halen devam ettiğini kaydetti. Başta Körfez ülkeleri olmak üzere tüm dünyadan ciddi talep aldıklarını belirten Bahçekapılı, Rusya'dan talebin ise bu ülkede yaşanan ekonomik kriz nedeniyle az olduğunu bildirdi. Rusya'daki ekonomik krizin Türk gayrimenkul pazarını etkileyecek gibi gözüktüğünü fakat ciddi bir etkinin yaşanmadığını öne süren Bahçekapılı, "Ruslar Türkiye'nin güney bölgesini, özellikle Antalya'yı çok seviyor. Rusya ile yaşanan siyasi kriz sürecinin kısa olacağı, gayrimenkul sektörünün ise toparlanacağı kanaatindeyim" dedi.

  "KRİZİN ETKİSİ DİĞER ÜLKELER TARAFINDAN KOMPANSE EDİLİR"

  Realty Port Yöneticisi Fatih Ergüven ise Rusya'da yaşanan ekonomik krizi hatırlatarak bu nedenle Rusların Türk gayrimenkul sektörüne yatırımlarının son bir yılda duraksadığını belirtti. Rus yatırımlarının yavaşlamasıyla Türk gayrimenkul sektörünün Arap dünyasına ve Azerbaycan dahil diğer Türk Cumhuriyetlerine yöneldiğini söyleyen Ergüven, "Rusya ile yaşanan gelişmelerin gayrimenkul sektörünü çok etkileyeceğini düşünmüyorum. Etkinin yüzde 10'u geçeceğini zannetmiyorum. Bu da zaten diğer ülkeler tarafından çok rahatlıkla kompanse edilebilir" görüşünü savundu.

  "KRİZ SEKTÖRÜ ETKİLEMEZ"

  Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu da Rusya ile yaşanan son sürecin Türk gayrimenkul sektörününü pek fazla etkileyeceğini düşünmediğini vurguladı. Sürecin geçici olduğunu, Rusya ve Türkiye arasındaki ticaretin iç içe girmiş olduğunu söyleyen Kuzu, iki ülke arasındaki sorunun kısa sürede çözüleceğini düşündüğünü kaydetti. Azerbaycanlı yatırımcıları Türkiye'ye çekmeye çalıştıklarını bildiren Kuzu, "Kardeşlerimiz gelsinler, kardeşlerinden konut alsınlar" dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir