Euro
10.0219
-0.15%
Dolar
8.4441
0.07%
Altın
492.32
0.02%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
334.801
-3.81%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C

  Gaziantep'in eski adliye binası kültür merkezi oluyor

  Gaziantep'te bulunan Adliye binası, "Yasayan Kültür ve Sanat Merkezi" olarak hizmet vermeye devam edecek.
  • 09.03.2015 - 15:25
  Gaziantep'in eski adliye binası kültür merkezi oluyor

  dsf

  Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Adliye Binası "Yaşayan Kültür ve Sanat Merkezi" olarak hizmetine devam edecek.

  SANAT MERKEZİ OLACAK

  Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun kararı ile yapının rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin onaylamasından sonra Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından kültürel ve sanatsal faaliyetlerin gerçekleştirilmesi amacıyla Büyükşehir'e tahsisi uygun görülen bina, içinde konferans ve toplantı salonlarının yer aldığı kültür ve sanat merkezi olacak.

  Binanın restorasyonunun yaklaşık 1 yıl içinde bitirilerek hizmete açılması planlanıyor. 1950'li yıllarda Cumhuriyet döneminin yapısı olan bina, Hükümet Konağı-Adliye Binası olarak inşa edildi.

  ESKİ ŞEHİR MERKEZİ

  Eski şehir merkezi ve buluşma noktasında olma özelliğine sahip kompleks yapı, U plana sahip. Kesme taş malzeme ile yapılmış ve fonksiyonuna uygun olarak cephelerde pencere açıklıkları yer alıyor.

  Saat kulesi ve yüksek sütunlu girişleri ile anıtsal bir görünüme sahip olan bina, kent belleğinde önemli bir yere sahip olup, Gaziantep'in büyüyüp gelişmesine, acı ve tatlı birçok olaylara şahitlik etti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir