Euro
15.1975
-0.78%
Dolar
13.3787
-1.11%
Altın
791.8690
0.30%
Borsa
2,042.08
3.14%
Bitcoin
570.102
-0.16%
2ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 2 C

  Gaziosmanpaşa'daki sanayilere kentsel dönüşüm düzenlemesi

  Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, bölgelerindeki 86 hektarlık sanayi alanının kentsel dönüşüme tabi tutulduğunu söyledi.
  • AA
  • 31.08.2015 - 14:08
  Gaziosmanpaşa'daki sanayilere kentsel dönüşüm düzenlemesi

  Gaziosmanpaşa daki sanayilere kentsel dönüşüm düzenlemesi #1

  Gaziosmanpaşa'da yaklaşık 110 bin kişinin kentsel dönüşüm alanında yaşadığını ve çalışmalardan etkilendiğini ifade eden Hasan Tahsin Usta, "Yaklaşık 30 bin konut kentsel dönüşümle yenilenecek. Şimdiye kadar 1350 civarında konut yıkıldı. Gaziosmanpaşa Sarıgöl ve Yenidoğan mahallelerindeki çalışma, İstanbul'un en büyük yerinde dönüşüm projelerinden biri" dedi.

  SANAYİ BÖLGESİNDE DEĞİŞİM

  Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, ilçedeki sanayi bölgelerinde de kentsel dönüşüm çerçevesinde düzenleme yapılacağını söyledi. Usta, Karayolları Mahallesi ve Yeni Mahalle'nin sanayi açısından yoğun bölgeler olduğunu ifade ederek, "Bölgemizde 86 hektarlık alan, sanayi alanı olarak kentsel dönüşüme tabi tutuldu. Burada 396 sanayi ve ticaret merkezi bulunuyor" dedi.

  TİCARETİN CAZİBE MERKEZİ OLACAK

  Sanayi kuruluşlarından ilçede kalması ve şehir dışına çıkarılması gerekenler olduğunu dile getiren Usta, şunları anlattı: "Bacalı ya da dışarı taşınması gereken sanayi alanlarımız için büyükşehir belediyesine ve ilgili bakanlıklara alternatifler önermeyi düşünüyoruz. Gaziosmanpaşa'yı ticari anlamda cazibe merkezi haline dönüştürmeyi planlıyoruz. Atıklı sanayi olmayanların büyük çoğunluğu ilçemizde kalacak. İstanbul'da bacalı taşınması gereken sanayiler için mutlaka uzun vadeli çözüm üretilmesi lazım. Sanayinin, kendi bölgemizde kalacak kısmını yaşatmak istiyoruz."

  124 BİN ARAÇLIK OTOPARK

  Usta, ilçe için hazırlanan master planı kapsamında, sosyal donatı alanlarını da planladıklarına dikkati çekti. Plan kapsamında 124 bin araçlık otopark yapımının hedeflendiğini aktaran Usta, "Bu kentsel dönüşüm alanındaki otopark sorununun kökten çözülmesi anlamına geliyor" ifadelerini kullandı. Usta, kentsel dönüşümle ilgili çalışmalar ve yeni inşaatlar tamamlandığında, bölgenin değerinin yaklaşık 4 kat artacağını vurguladı. Bu arada, ilçedeki Karayolları Mahallesi'nden geçen Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattının yapımına devam ediliyor.


  Görüş Bildir