Euro
10.144
0.85%
Dolar
8.6049
0.93%
Altın
486.94
1.34%
Borsa
1.418
-0.04%
Bitcoin
407.300
0.89%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 25 C

  Gürcistan İstanbul'un yeni kardeş şehri oldu

  İstanbul ile Gürcistan'ın başkenti Tiflis arasında kardeş şehir protokolü imzalanarak ilişkilerin geliştirilmesi amaçlanıyor.
  • AA
  • 19.04.2016 - 09:12
  Gürcistan İstanbul'un yeni kardeş şehri oldu

  Gürcistan İstanbul un yeni kardeş şehri oldu #1

  Saraçhane’deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Sarayı'nda düzenlenen imza törenine, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Tiflis Belediye Başkanı Davit Narmania ile iki şehrin belediye yetkilileri de yer aldı.

  KARDEŞ ŞEHİR PROTOKOLÜNE ÇEVRİLMEK İSTENİYOR

  Törende konuşan Topbaş, yerel yöneticiler olarak görevlerinin halkı rahat içinde yaşatmak olduğunu, bu amaçla Tiflis'le olan ekonomik iş birliği protokolünü, kardeş şehir protokolüne çevirmek istediklerini belirtti.

  Bugünün dünyasında yerel diplomasilerin çok önemli olduğuna dikkati çeken Topbaş, "Yerel diplomasiler, ülkeler arasındaki ilişkilere de önemli katkı sağlamakta. Bizlerin, siyasetin içinde olmasına rağmen siyasi anlayışımızı ön plana çıkarmayan bir yönetim anlayışımız var. Arzumuz insanların, halkımızın refahını temin etmek. Halkımıza refah içinde yaşayabileceği bir ortam sunmak" dedi.

  Gürcistan İstanbul un yeni kardeş şehri oldu #2

  İLİŞKİLER DAHA DA GELİŞECEK

  Topbaş, son yıllarda Gürcistan ile Türkiye arasında her yönden sıkı bir ilişki olduğunu ve imzalanacak protokolle bu ilişkilerin daha da artacağını aktararak, sözlerini şu şekilde sürdürdü, "Kardeş şehir protokolü imzalayacağımız Tiflis ile daha fazla aktiviteleri ortaya koyarak, böylece daha çok iş birliğimizi arttırabiliriz. Ayrıca, 90 günlük vize muafiyetiyle Gürcistan ile aramızda ciddi bir ilişki ortaya çıktı. 2007 yılından beri de Gürcistan, Türkiye'nin en büyük ticari ortağı haline geldi. Sayın Cumhurbaşkanımızla, Batum Havaalanının açılışına katılmıştım. O havaalanı sadece Gürcistan ile değil, Artvin ve Rize'ye de hizmet verir hale geldi. İşte bu, dostlukların yansıması olarak ortaya çıkmaktadır. İmzaladığımız her protokolü, sonuç veren bir protokol haline çevirmek zorundayız. Büyükşehir olarak bizim 39 kardeş şehrimiz var. 20 tane de iş birliği protokolü imzaladığımız şehirler var. 18 tane de iyi niyet mektubu protokolü imzaladığımız şehirler var. Şunu samimi olarak söylüyorum ki bu protokoller sadece kağıt üzerinde kalmamalı. Gerçekten aktif ve sonuç veren protokoller haline getirmek zorundayız."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir