Haleplibahçe Müze Kompleksi 2 ay sonra açılacak

mljk

Şanlıurfa'da 2 ay sonra hizmete açılması planlanan "Haleplibahçe Müze Kompleksi", ziyaretçilerini "zamanda yolculuğa" çıkarmaya hazırlanıyor.

Kentte 200 dönüm alan üzerine kurulan ve 2 yılda tamamlanan komplekste, arkeopark ve mozaik müzeleri yer alıyor. Türkiye'nin kapalı alana en fazla eser sığdırılan müzesi olma özelliğini taşıyan kompleks, ziyarete açıldığında tarih tutkunlarına da farklı bir heyecan yaşatacak.

2 AY İÇİNDE HİZMETE AÇILACAK

Yüzlerce insan ve hayvan figürlerinin işlendiği oyma taşlar, mezarlıklar ve kitabelerin bulunduğu müzenin 2 ay içerisinde hizmete açılması bekleniyor. Müzenin girişinde, Neolitik dönemdeki insanların avcı ve toplayıcı yaşam şartlarını sembolize eden buluntu ve maketler yer alıyor.

Teşhir edilecek yaklaşık 10 bin eser, kronolojik bir düzende ait oldukları döneme ilişkin görsel canlandırmalarla ziyaretçilerde adeta o dönemde yaşama hissi uyandıracak.

KIYMETLİ MOZAİKLER

Müzede, Amazon kraliçelerinin av ve savaş sahnelerinin de anlatıldığı yaklaşık bin 500 metrekare civarında mozaik bulunuyor. Uzmanlar, savaşçı Amazon kraliçeleri mozaiklerinin; tekniği, sanatı ve Fırat Nehri'nin orijinal taşlarından yapılması gibi özelliklerinden dolayı çok kıymetli olduğunu belirtiyor.

Haleplibahçe Müze Kopleksi'nde; yurt dışına kaçırıldıktan sonra ABD'deki Dallas Müzesi'nden getirilen ve "ozanların babası" olarak bilinen Orpheus'un, müziğiyle vahşi hayvanları uysallaştırdığını betimleyen mozaiği de sergilenecek.

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, turizm konusunda son yıllardaki en büyük yatırımlardan birinin kentte yapıldığını söyledi.

ZİYARETÇİLER BÜYÜLENECEK

Çözüm sürecinin de katkısıyla şehirdeki yerli ve yabancı turist sayısında bu yıl ciddi bir patlama beklediklerini aktaran Küçük, Şanlıurfa'nın turizm sezonuna büyük bir hamleyle girmeye hazırlandığını belirtti. Küçük, kompleksteki canlandırmaların ziyaretçileri büyüleyeceğini ifade etti.

Müzenin sadece klasik anlamda eserlerin teşhir edildiği bir yer olmadığını vurgulayan Küçük, şöyle konuştu, "Ziyaretçiler, canlandırmalar sayesinde teşhir edilen eserlere ait dönemin bütün unsurları görebilecek. Özellikle müzenin son bölümünde Hz. İbrahim'in ateşe atılma hikayesi 3 boyutlu bir performansla teşhir ediliyor. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz kompleksi gezen herkes adete mekandaki çağa dönecek. Dolayısıyla ziyaretçilerin en az yarım gününü müzeye ayıracağını değerlendiriyorum."

Küçük, kompleksin yaklaşık 2 ay sonra görkemli bir törenle açılacağını sözlerine ekledi.