Petrol
96.55
0.02%
Euro
18.2585
-0.01%
Dolar
18.0769
-0.01%
Altın
1.021
0.01%
Borsa
302
1.34%
Bitcoin
427.083
0.63%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C
  Havaalanları gayrimenkul fiyatlarını artırdı

  Havaalanları gayrimenkul fiyatlarını artırdı

  Yeni hizmete açılan, inşası süren ya da planlanan havaalanı projeleri İstanbul, Ordu, Rize, Yozgat, Hakkari ve Mersin'deki fiyatları artırdı
  • 05.07.2015 - 11:39

  Hizmete açılan, inşası süren ya da planlanan havaalanı projeleri bu illerdeki gayrimenkul fiyatlarını da adeta uçuruyor. Yeni yapılan ya da yapılması planlanan havalimanlarının çevresindeki gayrimenkul fiyatları, yüzde 200'e varan oranda artıyor.

  BAZI PROJELER NETLEŞTİ

  En çok değer kazanan gayrimenkuller ise yakın zamanda açılan Hakkari Selahadddin Eyyübi Havalimanı ve Ordu Giresun Havaalanı çevresinde oldu. Rize-Artvin havaalanı projesi fiyatlara etkisini yeni yeni göstermeye başlarken Yozgat havaalanı için projenin netleşmesi bekleniyor.

  2011'de ihaleye çıkan ancak yapımına ara verilen Çukurova Bölgesel Havaalanı'ında ise çalışmaların yakında başlaması bekleniyor.

  Havaalanları gayrimenkul fiyatlarını artırdı #1

  İSTANBUL'DA ARSA FİYATLARI ARTTI

  İstanbul'da inşaatı devam eden 3. havaalanı ile birlikte hayata geçirilmesi planlanan Yenişehir projesi, Avrupa yakasında Arnavutköy ilçe sınırları içerisinde yer alıyor. İlçenin Karadeniz kıyısında yer alan ve Yeniköy'den Akpınar'a doğru uzanan taş ocakları bölgesi havaalanı projesine ev sahipliği yapacak.

  Yeniköy'ün bir bölümü, Tayakadın, Baklalı Boyalık köylerini, Hadımköy'ün bir bölümünü içerisine alan proje alanları; çevresinde yer alan Karaköy, Durusu gibi bölgelerin de gayrimenkul piyasasını etkiledi.

  YÜKSEKOVA'DA YÜZDE 200 FIRLADI

  Selahadddİn Eyyübi Havalimanı, Hakkari iline 65 kilometre, Yüksekova ilçesine ise 5 kilometre mesafede. Hürriyet'in haberine göre; Aksu Köyü, Akalın Köyü ve Yenimahalle sınırını kapsıyor. Havalimanı için kamulaştırma çalışmaları 2006'da başladığında metrekare başına ortalama 45-50 TL bedeller ödendi. 2015'te ise kamulaştırma için metrekare bedelleri 150 TL civarına geldi.

  YOZGAT'TA PROJENİN NETLEŞMESİ BEKLENİYOR

  Yozgat ilinde yapımı planlanan havalimanı projesi için yer tespit çalışmasını yaptı. Yozgat merkezine 15 kilometre mesafede olan Deremumlu-Fakıbeyli köylerinin sınırları içerisinde kalan alan uygun görüldü.Yozgat Havalimanı 4 köyün arazi sınırları içerisinde kalıyor. Bu köyler Deremumlu, Fakıbeyli, Sarımbey ve Kababel köyleri. Kıraç arazilere sahip köylerde arsaların metrekare satış fiyatı 5-15 TL arasında değişiyor.

  RİZE'DE PROJE HAZIRLANDI SEKTÖR HAREKETLENDİ

  Rize-Artvin Havalimanı, 266 hektar alanda sahilden yaklaşık 50-100 metre mesafede deniz doldurularak inşa edilecek. Yetkililer, artışın devam edeceğini söyledi. Konut imarlı alanlarda arsaların metrekaresinin, 400 TL'den 450 TL'lere ulaşacağı belirtiliyor.

  Havaalanları gayrimenkul fiyatlarını artırdı #2

  ÇUKUROVA VE ORDU'DA DA ARTIŞLAR GÖZLENİYOR

  Çukurova bölgesinde tarla vasıflı gayrimenkullerin satışının çoğunlukta olduğu ve fiyatların 2 katına çıktığı belirtiliyor. Ayrıca Ordu-Giresun Havalimanı'nın inşasından sonra, Gülyalı ilçesinde havalimanı inşaatına başlanmadan önce ortalama 75 bin liraya satılan dairelerin 150 bin TL'ye yükseldiği, metrekare fiyatı 100 TL olan arsaların birim satış fiyatlarının yaklaşık 200-300 TL'ye çıktığı belirtiliyor. Havalimanı yolu aksında ise metrekare fiyatının 500 TL'ye kadar çıktığı gözlemleniyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir