Euro
10.098
-0.09%
Dolar
8.5257
0.07%
Altın
494.12
-0.01%
Borsa
1.432
1.27%
Bitcoin
342.711
2.50%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  İllerin imar planlarını belediyeler yapacak

  Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, "İllerin imar planlarını, il belediyelerinin yapması şeklinde bir tasavvur var" dedi.
  • 12.03.2015 - 09:39
  İllerin imar planlarını belediyeler yapacak

  idris

  İdris Güllüce, Rixos Otelde, Nafia Nezaretinden Çevre ve Şehircilik Bakanlığına kadar geçen süreçte görev yapan bakanlara yemek verdi. Burada konuşan Güllüce, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının köklerinin Sultan 2. Mahmut dönemine kadar uzandığını, bu döneme kadarki imar işlerini eyalet ve sancakların yönettiğini hatırlattı.

  Çok farklı kişilerin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevini yaptığını belirten Güllüce, "Bakanlığımızı yönetenlerin yolculuğu Sakız Adasında hicret eden bir ailenin çocuğu olan Hekim İsmail Paşa'ya kadar uzanır" dedi. Güllüce, buluşmalarının tarihe hizmet etmiş bakanlara derin bir saygının göstergesi olduğunu ifade etti.

  "DENETİM YAPAN ELEKTRONİK SİSTEM KURMAYA ÇALIŞIYORUZ"

  Eski İmar ve İskan Bakanı görevinde bulunan Recai Kutan'ın da hazır bulunduğu gecede, eski bakanlar söz alarak Güllüce'ye bakanlık faaliyetleriyle ilgili görüşlerini aktardı. Güllüce daha sonra bakanlığın çalışmaları hakkında eski bakanlara bilgi vererek, "İllerin imar planlarını, il belediyelerin yapması şeklinde bir tasavvur var. Hepsinin büyükşehir olması söz konusu değil. Mesela Nevşehir'i yapamazsınız ama ilçelerini ve beldelerinin de il belediyesince yapılması biraz daha işi kontrol edilebilir hale getirir diye düşünülüyor" ifadesini kullandı.

  Kısmi bir denetime tabi tutacak çalışmalar da yaptıklarını bildiren Güllüce, "Her yapılan plan tadilatının sayı numarası bizden almak zorunluluğu var. Şu anda yapamıyoruz ama yeni binaya taşındığımızda zannediyorum bunu becerebileceğiz. O planın, üst planlara uygun olup olmadığı konusunda denetim yapan elektronik sistem kurmaya çalışıyoruz" dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir