Euro
15.1927
0.32%
Dolar
13.4007
0.18%
Altın
793.3660
0.43%
Borsa
2,014.21
-1.36%
Bitcoin
543.776
-4.87%
8ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 8 C

  İnceleme yapılan binaların yüzde 95'i zayıf

  Yapı ve Deprem Mühendisliği tarafından depreme dayanıklılığı denetlenen binaların yüzde 95'i zayıf çıktı.
  • AA
  • 15.08.2015 - 13:35
  İnceleme yapılan binaların yüzde 95'i zayıf

  İnceleme yapılan binaların yüzde 95 i zayıf #1

  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü'nde faaliyet gösteren Yapı ve Deprem Mühendisliği ve Yapı Malzemesi laboratuvarlarında vatandaşların talepleri üzerine binaların depreme dayanıklılığı birçok deneyle sınanarak, risk durumu hakkında ayrıntılı raporlar sunuluyor. İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper İlki, incelemelerin yapıldığı laboratuvarlarda AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

  İncelenecek yapının hem temel hem de kullanılan malzeme bakımından denetlendiği bilgisini veren İlki, bu incelemelerden alınan verilerin bilgisayara aktarılarak model oluşturulduğunu söyledi. İlki, bilgisayarda binanın bire bir modeli üzerinden o alandaki muhtemel depremin uygulandığını, bu sayede yapıdaki değişikliklerin gözlemlendiğini aktardı.

  İNCELEME İÇİN GELEN BİNALARIN ÇOĞU RİSKLİ

  Söz konusu incelemelerin deprem yönetmeliği ve kentsel dönüşüm yasası kapsamında yapıldığını belirten İlki, şöyle devam etti: "Bu uygulamalar aslında çok çok eskiye gidiyor ama 1992 Erzincan Depremi'nden sonra bu süreç daha belirginleşti. 1999 depremiyle bu uygulamalar ivme kazansa da o zaman bile bu yönetmelik yoktu. Değerlendirme ve güçlendirmenin nasıl yapılacağı konusunda bir yöntem bulunmuyordu. Güçlendirme uygulamaları 1999'dan sonra başlasa da bu işin doğru düzgün yapılması, 2007'den sonradır. Türkiye'de ilk kez 2007'deki düzenlemeyle mevcut bir yapının nasıl değerlendirileceği ve güçlendirileceği belirlendi. Vatandaş kendi gelerek de bu denetimi talep edebilir. Bugüne kadar bize inceleme için gelen binaların yaklaşık yüzde 95'i zayıf çıktı. Gelen binalar eski yapılar oldukları için oranın bu denli yüksek çıkması normal. Küçük bir artçı depremde bize başvurular artıyor. Vatandaşlar, korkuyla binalarının denetlenmesini talep ediyor."

  İlki, İstanbul'da zeminin iyi olduğu yerlerde eski binaların riskli olduğunu ifade ederek, özellikle 1990'dan önce yapılan binaların bu kategoriye girdiğini söyledi.


  Görüş Bildir