Petrol
95.94
2.45%
Euro
18.2972
0.11%
Dolar
18.0741
0.70%
Altın
1.021
0.48%
Borsa
302
1.34%
Bitcoin
428.196
0.79%
29ºC
İstanbul
Güneşli 29 C
  İngiltere'nin ilk saman evleri satılıyor

  İngiltere'nin ilk saman evleri satılıyor

  İngiltere'nin Bristol kentinde, ekolojik yaşamı tercih edenler için inşa edilen ilk saman evler, bu ay satışa çıkıyor.
  • 10.02.2015 - 12:39

  4fg4h

  Saman evler, Bath Üniversitesi'nden uzmanların öncülüğünde yürütülen bir mühendislik projesinin ürünü. Uzmanlar proje için mühendislik şirketi Modcell'le birlikte çalışıyor. Projenin finansmanının bir bölümünü ise Avrupa Birliği üstlenmiş. Tipik bir üç odalı ev için yaklaşık yedi ton saman kullanılmış.

  'Sağlam ve dayanıklı'  projenin başındaki isim ise Bath Üniversitesi'nden Profesör Pete Walker.

  SAMAN EVLER DAYANIKLI

  BBC'nin haberine göre Walker, evlerde saman kullanımı ile ilgili olarak kamuoyunda yanlış bir kanı olduğunu söyledi.

  Saman evlerin yangına ne kadar dayanıklı olduğu yolunda şüpheler bulunduğunu belirten Walker, "Yıllardır yaptığımız testler ve araştırmamız, saman evlerin sağlam ve dayanıklı olduğunu gösteriyor" dedi.

  DAHA AZ KARBON SALINIMI

  Samanın artan karbondioksiti emdiğini vurgulayan Walker, samdan yapılan evlerde "karbonun esasında duvara kilitlendiğine" dikkat çekti. Profesör Pete Walker'ın vurguladığı bir diğer nokta da, saman evlerin enerji faturalarını yüzde 90'a varan oranda azaltabilmesi.

  Modcell Genel Müdürü Craig White da yaptığı açıklamada projenin kendisini heyecanlandırdığını söyledi. White, "Saman ve kalas gibi yenilenebilir maddelerden daha fazla ev inşa ettikçe, atmosfere daha az karbon salınacak. Biz de böylece iklim değişiminin etkilerini azaltabileceğiz" diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir