Euro
15.3739
-0.98%
Dolar
13.0478
-4.56%
Altın
751.76
-3.47%
Borsa
1.81
0%
Bitcoin
760.388
4.34%
5ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 5 C

  İnşaat malzemeleri sanayi endeksleri arttı

  İnşaat malzemeleri sanayisinin "faaliyet", "güven" ve "beklenti" endekslerinin üçü de arttı.
  • AA
  • 14.05.2015 - 14:57
  İnşaat malzemeleri sanayi endeksleri arttı

  İnşaat malzemeleri sanayi endeksleri arttı #1

  İnşaat malzemeleri sanayisinin "faaliyet", "güven" ve "beklenti" endekslerinin üçü de uzun bir sürenin ardından ilk kez birlikte arttı.

  MAYIS AYI SONUÇLARI AÇIKLANDI

  Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) mayıs ayı "İnşaat Malzemeleri Sanayi Endeksleri"ni açıkladı. Buna göre, İnşaat Malzemeleri Bileşik Endeksi nisan ayında 1,7 puan daha artarak 104,2 puan olarak gerçekleşti.

  Faaliyet, güven ve beklenti endekslerinin üçü de uzun bir sürenin ardından ilk kez birlikte arttı. Bunda mevsimsellik ile faaliyetlerdeki artış ve beklentilerdeki iyileşme etkili oldu.

  İNŞAAT SEKTÖRÜNE OLAN GÜVEN ARTTI

  Güven endeksinde ise gerileme 12 ayın ardından sona erdi. İnşaat ve inşaat malzemeleri sektörüne ilişkin güven yükseldi, ancak ekonomiye olan güven halen geriliyor.

  Beklenti endeksinde de artış görüldü. Beklentilerdeki iyileşmeyi yurt içi siparişlerdeki artış beklentisi sürüklüyor. Ekonomiye ilişkin beklentiler ise halen zayıf bulunuyor.

  İHRACAT FAALİYETLERİ DURAĞAN

  Faaliyetlerdeki toparlanmaya bağlı olarak faaliyet endeksi, geçen yılın nisan ayı faaliyet endeksinin 7,6 puan veya yüzde 6,3 üzerinde bulunuyor.

  İhracat faaliyetleri ise nisan ayında da durağan kaldı. Üretimde yurt içi satışlar ağırlıklı önemli bir artış gerçekleşti. Tahsilat hızındaki yavaşlama nisan ayında yeniden başladı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir