Euro
9.7875
0.19%
Dolar
8.1138
0.08%
Altın
463.37
-0.1%
Borsa
1.365
-0.87%
Bitcoin
458.124
-0.44%
9ºC
İstanbul
Açık 9 C

  İnşaat sektörüne güven çağrısı

  Depreme karşı sağlam yapılaşma için yetkililerin sektöre yasalarla standart getirmesi gerektiği belirtildi.
  • 30.04.2015 - 14:21
  İnşaat sektörüne güven çağrısı

  İnşaat sektörüne güven çağrısı #1

  Ekonomide 2023 hedeflerine ulaşmada lokomotif sektör inşaatın büyük payı olacağını kaydeden Elit Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mert Yıldızhan, böylesine önemli bir sektörün başarıya ulaşmasında da herkese büyük sorumluluk düştüğünü bildirdi.

  Nisan ayında inşaat sektörüne duyulan güvenin bir önceki aya göre yüzde 2,7 azalmasının dikkat çeken Yıldızhan, “Konut alıcısının sektöre güveni ne yazık ki düşüş eğiliminde. Bu düşüşe ivme kazandırmak da aslında yetkililerin olduğu kadar biz inşaatçıların da elinde. İnşaatçıların en önemli görevi doğru ve modern yapılaşmaya katkıda bulunmak olmalıdır” dedi.

  İNŞAATÇILARA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR

  Sektöre duyulan güvenin de doğru projelerle artacağını vurgulayan Yıldızhan, müteahhitliğin yalnızca bina üretmek anlamına gelmediğini, aynı zamanda kentlerin silüetlerini değiştirme, modern görünüm kazandırma konusunda da inşaatçılara büyük görev düştüğünün altını çizdi. Yıldızhan, olası bir depremde 7 milyon konutun yıkılabileceğine dair kısa süre önce yapılan açıklamaların da sektörün geleceği açısından sıkıntı verici olduğunu ifade ederek, hem yetkililere hem sektör temsilcilerine hem de konut alıcılarına “güven” çağrısı yaptı.

  YASALARLA STANDART GETİRİLMELİ

  Yıldızhan, şunları söyledi: “Türkiye, önemli bir değişimden geçerek modernleşme yolunda ilerliyor. Yalnızca büyükşehirlerde değil, ülke genelinde gördüğümüz bu yenilenme ne yazık ki müteahhitliğin taşıdığı sorumluluklardan habersiz, standartlara uymayan kişilerin yaptığı binalar nedeniyle endişe verici olabiliyor. Ülkemiz depremlerde çok büyük acılar yaşadı. Yeniden aynı acıları yaşamamak bizlerin elinde. Sağlam yapılaşma için yetkililer sektörün inceliğini bilmeyen inşaatçılara karşı sektöre yasalarla standart getirmeli. Konut alıcılarının da mutlaka markalı ve inşaat geçmişi sağlam inşaatçıların projelerine yönelmesi, inşaatçıların ise sektöre duyulacak güven sayesinde marka olacaklarını akıllarından çıkarmamaları gerekiyor.”

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir