Petrol
94.21
-0.22%
Euro
18.1522
-0.20%
Dolar
18.5799
-0.02%
Altın
1.022
-0.08%
Borsa
3554
0.00%
Bitcoin
372.210
-1.78%
17ºC
İstanbul
Bulutlu 17 C

  İnşaatçılar düşük faiz istiyor

  Faiz indirimi gelecek diye ekonomi cephesinde aylardır gözler Merkez Bankası’nda.
  • 23.02.2015 - 11:50
  İnşaatçılar düşük faiz istiyor

  İnşaatçılar düşük faiz istiyor #1

  Merkez Bankası Erdem Başçı son olarak, enflasyonda beklenen düşüş olması durumunda şubat başında ‘ara toplantı’ yapabileceğini açıklamış, beklentileri 4 Şubat’a endekslemişti. Ancak o gün gelip çattığında bankanın toplantıdan vazgeçtiği açıklandı.

  Piyasalarda soğuk duş etkisi yaratan kararla birlikte gözler bu kez 24 Şubat’a çevrildi. Merkez Bankası’nın yarın açıklayacağı karar tüm sektörler tarafından ‘kritik’ olarak nitelendiriliyor. Türkiye ekonomisini sırtlayan sektörlerin temsilcilerinin görüş birliğine vardığı konu ise faiz indiriminin ekonomiye yapacağı pozitif etki.

  YATIRIM İŞTAHINI ARTIRIYOR

  Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum: Yüksek faiz sadece gayrimenkul sektörünün sorunu değil. Faizin artışı ve azalışı tüketiciyi de yatırımcıyı da direkt etkiliyor. Biz yakın zamanda 5 tane ihaleye çıktık. Yüksek faiz, yatırımcıların yatırım kararını da etkiliyor. Hesap yaparken, fizibilite hazırlarken ne kadar kredi alması gerektiğine, yüzde kaç faiz vereceğine bakıyor. Yatırımı buna göre fizibıl buluyor ya da bulmuyor. Faizlerin düşük olması da elbette yatırımcının yatırım yapma iştahını, tüketicinin konut alma iştahını artıyor. Dolayısıyla Merkez Bankası’nın faizi indirmesi gayrimenkul sektörü için pozitif bir gelişme olacaktır.

  YÜKSEK FAİZ KAR YAĞDIRIR

  Varyap Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş: Merkez ‘den artık ümidimi kestim. Bizim merkez bankamız mı uluslararası finans kuruluşlarının bankası mı anlayabilmiş değilim. Dünyayla rekabet edeceksek, dünyanın parasını buraya çekmeyi istiyorsak bunun en iyi yolu faizlerin düşürülmesidir. İstanbul’da 1 hafta boyunca kar hayatı durdurdu, insanlar evlerinden çıkmadılar. Yüksek faiz de ekonomimize kar yağması, ekonominin donması demektir.

  BİRBİRİNİ ZİNCİRLEME ETKİLİYOR

  Özdilek Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek: Faiz düşmesi biz sanayiciler için önemli. Faizin enflasyon ve kur farkı ile beraber gitmesi lazım. Enflasyonun üstünde giden her faiz ve kur farkı sanayiciyi olumsuz etkiler. Kaynaklar erir, yatırımlar azalır. İstihdam ve üretim birbirine paralel bir döngü. Zincirleme etki ediyor bu faktörler birbirini. Ülke ekonomisinin seyrinde gitmesi için milli gelirin artırılması gerekiyor. Milli gelirin artırılması tarım, sanayi ve hizmette yeni yatırımların yapılmasına bağlı. Yeni yatırımların yapılması da faizlerin düşüşüne bağlı.


  Görüş Bildir