Petrol
77.8
0.82%
Euro
19.6238
0.18%
Dolar
18.6467
0.07%
Altın
1.07
-0.03%
Borsa
4855
0.58%
Bitcoin
318.146
0.17%
11ºC
İstanbul
Güneşli 11 C
  İnşaatçılar müteahhitlik yasasını bekliyor

  İnşaatçılar müteahhitlik yasasını bekliyor

  İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, Türkiye'de her önüne gelenin müteahhitlik yaptığını ve bu durumun vatandaşları mağdur ettiğini belirtti.
  • 16.03.2015 - 12:12

  İnşaatçılar müteahhitlik yasasını bekliyor #1

  İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, inşaat sektörünün Türkiye ekonomisi için vazgeçilmez olduğunu söyledi. Doğrudan veya dolaylı herkesi ilgilendiren sektörde bugüne kadar düzenli bir sistemin oluşturulamadığını savunan Tellioğlu, "Türkiye'de her önüne gelen müteahhitlik yapabiliyor. Bu da hem bizi hem de vatandaşları mağdur ediyor" diye konuştu.

  Türkiye'de 300 bine yakın müteahhit olduğunu hatırlatan Tellioğlu, sayının bu kadar yüksek olmasının mesleki bir çerçeve ve kanun olmamasından kaynaklandığını aktardı. Tellioğlu, yeterli sermaye gücü olan bir kişinin, hiçbir kanuna tabi olmadan istediği gibi "ben müteahhidim" diye ortaya çıkıp konut veya iş yeri yapabildiğine dikkati çekti.

  'MÜTEAHHİTLİK YASASI GÜNDEME ALINMALI'

  Teknik, sermaye gücü ve nitelikli insan kaynağı yeterliliği olmayan kişilerin bu mesleği yapmasına karşı olduklarını anlatan Tellioğlu, şöyle konuştu: "Böylesine büyük ve ülke ekonomisini etkileyen bir sektördeki düzenin zaman kaybedilmeden oluşturulması gerekiyor. İnşaat sektörü, denetimsizlik ve eğitimsizlik nedeniyle müteahhitliği tam anlamıyla uygulamayanların cenneti halinde. Bunun sonlandırılmasını istiyoruz. Sektördeki çürük elmaları temizleyebilmek için 'müteahhitlik hizmet yasası'nın bir an önce TBMM gündemine alınması gerekiyor."

  'ÇÜRÜK ELMALAR SEKTÖRÜN GÜVENİNİ ZEDELİYOR'

  Tellioğlu, yasanın çıkarılması için siyasi parti temsilcileriyle görüştüklerini dile getirdi. Seçimlerden sonra oluşacak hükümetin öncelikli işinin inşaat sektörü olması gerektiğini belirten Tellioğlu, "Çünkü bu sektör 7'den 70'e herkesi etkiliyor. Çürük elmalar da her zaman sektörün güvenini zedeliyor. Bu sorun ekonomimize zarar veriyor" ifadelerini kullandı.


  Görüş Bildir