Euro
10.1245
0.65%
Dolar
8.5999
0.87%
Altın
485.12
0.96%
Borsa
1.425
0.5%
Bitcoin
406.859
0.21%
25ºC
İstanbul
Güneşli 25 C
  İnşaatlara yeni standartlar geliyor

  İnşaatlara yeni standartlar geliyor

  Çalışma Bakanlığı, inşaatlarda işçi ölümlerinin önüne geçmek için yeni bir güvenlik projesi başlatıyor.
  • 26.04.2016 - 08:41

  İnşaatlara yeni standartlar geliyor #1

  İş kazalarının yüzde 33'ünün yaşandığı inşaatlara yeni standartlar geliyor. Çalışma Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürü Kasım Özer, inşaat sektörüne yönelik yeni bir proje başlattıklarını açıkladı. Özer, "Türk Standartları Enstitüsü (TSE) kenar korkuluklarının standardını geliştiriyor. Asansör ve merdiven boşluklarının kapatılmasına yönelik yeni standartları da yayınlayacak. Bu yılın ortasında protokol imzalayarak ikinci güvenlik projesi için kampanya başlatacağız" dedi. Yılda 350 kişinin inşaatlarda yüksekten düşerek hayatını kaybettiğini anlatan Özer, "Almanya yüzde 26'sını önlemiş. Biz yüzde 20'sini önlesek çok büyük bir rakam" yorumunu yaptı.

  MAZERET KALMADI

  Güvenli iskele projesiyle ilgili de bilgi veren Özer, İNTES, TSE, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOBB ile Teftiş Kurulu'nun işi sıkı tuttuğunu belirtti. Sabah'ın haberine göre; önceki yıl 8-10 tane müracat geldiğini söyleyen Özer, şöyle konuştu: "Geçen yıl 30 şirkete iskele üretim yetkisi verildi, 70'i sırada bekliyor. Eski, çatlak iskeleleri kumlayıp, boyayıp kullanan inşaatlar durduruluyor. Biz inşaat yapan müteahhidin elinden 'yok bulamıyorum' mazeretini aldık."

  "ESKİ İSKELELERİ STANDART İSKELE DİYE SUNUYORLAR"

  İnşaat malzemeleri üretiminde olumsuzluklarla karşılaşılabildiğini vurgulayan Özer, "Demirden malzemeleri kaynatıyor. Bir de üzerine boya atıp, gönderiyor. 'Uygun değil' diyoruz. Geçen gün toplantıda ortaya çıkan bir şey oldu. Eski iskeleleri kumlayıp, galvanize batırıyorlar ve 'standart iskele' diye sunuyorlar. '3 kuruş para için bunu yapmayın' dedik. Bunun ucunda insan hayatı var" diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir