Petrol
112.97
1.79%
Euro
17.5295
0.02%
Dolar
16.64
0.69%
Altın
972.96
0.42%
Borsa
249
-1.54%
Bitcoin
347.365
-0.04%
27ºC
İstanbul
Çok bulutlu 27 C

  İranlıların Türkiye'ye yatırımı yüzde 50 artacak

  Uluslararası ambargonun kalkmasıyla İranlıların Türkiye'de yaptığı konut alımları ve gayrimenkul yatırımları en az yüzde 50 artacak.
  • AA
  • 25.01.2016 - 14:47
  İranlıların Türkiye'ye yatırımı yüzde 50 artacak

  istanbul

  Türkiye'deki gayrimenkul sektörü temsilcileri, ambargonun kalkmasıyla uluslararası para transferi, bankacılık işlemleri ve yatırım konusunda rahatlayacak gayrimenkul yatırımcılarının ilk adresinin Türkiye olacağını kaydediyor.

  "DURAĞANLAŞAN SATIŞLAR KATLANARAK ARTACAK"

  Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, "Parası olup yatırım için bekleyen veya ekonominin rahatlamasıyla para kazanan gayrimenkul yatırımcısının ilk adresi Türkiye olacak. İranlı gayrimenkul yatırımcısının yarıdan fazla artacağını düşünüyorum. 2014 ve 2015'te durağanlaşan, hemen hemen yok noktasına gelen satışlar artık katlanarak artmaya devam edecektir" öngörüsünde bulundu.

  "YATIRIM ÖZGÜRLÜĞÜ SATIŞI YÜZDE 50 ARTIRIR"

  Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Akbal, "Ambargo nedeniyle İranlı yatırımcılarda korku vardı. Heyetlerle de görüşüyorduk. Finansal hareketlerde İran ile iş yapan firmaların uluslararası ambargodan dolayı takibe alınması korku yaratıyordu. Bu kalktı. Yatırımcı açısından rahatlık sağlandı. Her iki taraf için ciddi bir yatırım imkanı olacak. Türk müteahhitlik firmaları projelerini daha rahat pazarlayacak. İranlıların Türkiye'deki gayrimenkul sektörüne yaptığı yatırımlar yüzde 50 artar" görüşünü paylaştı.

  "YATIRIM MİKTARI EN YÜZDE YÜZ ARTAR"

  İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Esnaf Odası Başkanı Nizameddin Aşa, "Her ne kadar mütekabiliyet olsa da bazı mevzuatlarda uyuşmazlık yaşanabiliyordu. Ama şu anda bu işlerin açılacağı yönünde genel kanı var. Yakın zamanda bizler İran seferlerine başlayacağız. İranlılara yapılacak konut satış adedi oldukça yükselecektir. İranlılar İstanbul'u çok seviyor. Şu anda gerçekleşen satışın çok gelişeceğini tahmin ediyoruz. İranlıların yaptığı gayrimenkul yatırım miktarı en az yüzde 100 artar."

  "İRANLILARA SATIŞTA CİDDİ ARTIŞ YAŞANACAK"

  Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt, son 2-3 yıldır Körfez bölgesi ile ticaretlerinin çok iyi olduğunu, 2014'te şirket cirosunun yüzde 17'sine denk gelecek satışı Körfez ülkelerinin vatandaşlarına yaptıklarını söyledi. mbargonun kalkmasıyla Türkiye'deki İranlı gayrimenkul yatırımcısının ciddi, gözle görülür anlamda artacağını dile getiren Özyurt, "İran'ın pazarı da açılınca Pakistan ve Hindistan ile bu oranı yüzde 65'lere çıkarmayı hedefliyoruz. Şubat ayından itibaren fuarlar da başlıyor. Oralarda da İranlılara yatırım fırsatlarını anlatacağız" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir