Euro
15.4895
-0.39%
Dolar
13.6457
-0.3%
Altın
782.89
-0.25%
Borsa
2.005
0%
Bitcoin
698.667
-1.42%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C
  İstanbul ev fiyatlarında dünyada ilk 3'te

  İstanbul ev fiyatlarında dünyada ilk 3'te

  İngiliz Knight Frank’in Global Şehir Endeksi’nin 2016 verilerine göre son 1 yıllık fiyat hareketliliğinde İstanbul dünya çapında ilk 3'te.
  • 12.07.2016 - 08:51

  istanbul

  Dünyanın önemli 150 şehrinde son 1 yılda ev fiyatlarındaki ortalama değişimi ölçen şirketin listesinde Çin’den Şenzhen ve Şanghay ilk iki sırayı alırken, bu iki şehri İstanbul takip etti.

  Milliyet'ten Duygu Erdoğan'ın haberine göre; Çin’in yeni yükselen değeri Şenzhen’de son 1 yılda ev fiyatlarında yüzde 62’lik artış yaşanırken, Şanghay’daki artış yüzde 30’a denk geldi. İstanbul’da ise yüzde 20’lik yükseliş kaydedildi.

  Bu üç şehri sırasıyla yine Çin’den Nanjing ve Pekin takip etti. Böylelikle ilk 5’te 4 Çinli kentin arasına İstanbul yerleşmiş oldu. Listede İzmir yüzde 16’lık fiyat hareketliliği ile 9. sırada yer alırken, yüzde 10’luk fiyat artışıyla Ankara 27. sırada kendisine yer buldu.

  İstanbul ev fiyatlarında dünyada ilk 3 te #2

  EKSİ YAZANLAR VAR

  Dünyadaki önemli şehirlerden Londra’da fiyat artışı yüzde 15’te kalırken, Amsterdam’da yüzde 10, Sidney’de yüzde 9, Barcelona’da yüzde 8 olarak gerçekleşti.

  Listede fiyat düşüşü yaşanan şehirler de sıralanırken, bu ligde pek çok önemli ülkenin tanınmış kentleri de yer aldı. En çok fiyat düşüşü yüzde 11’le İngiltere’nin Aberdeen şehrinde yaşanırken, bu kenti yüzde 8’lik düşüşlerle Taipei ve Moskova takip etti.

  İstanbul ev fiyatlarında dünyada ilk 3 te #3

  TREND ŞEHİR OLMANIN ETKİSİ DEVAM EDİYOR

  İstanbul’un son yıllarda dünya metropolleri arasındaki yerini perçinlemeye devam ettiğini belirten TSKB Gayrimenkul Değerleme AŞ Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, dünya trendi olarak ‘şehir markalaşmasında’ İstanbul’un da yerini aldığını dile getirdi.

  Yönel Maya, “İstanbul genelindeki son bir yıllık fiyat artışlarına baktığımızda Nisan 2016 itibariyle TCMB konut istatistiğine göre artış oranı yüzde 18,73. Bu artışta mutlaka ki esas belirleyicinin arz talep dengesindeki devamlılığın olduğunu düşünüyorum.

  Demografik ve sosyo ekonomik verilerimiz konuta olan talebin canlılığını ayakta tutuyor. İstanbul’da devam eden projeler, kentsel dönüşüm çalışmaları ve yerel müteahhit bazında yapılan inşaat çalışmaları halen canlı şekilde devam ediyor.

  Diğer taraftan inşaat maliyetleri ve arsa değerlerindeki artışlar da konut fiyatını artırıyor” diye konuştu.

  İstanbul ev fiyatlarında dünyada ilk 3 te #4

  İZMİR DE CANLANDI

  Önceki yıllardan farklı olarak Ankara’nın ikincilikteki yerini İzmir’in almasını ise bölgesel canlılığın İzmir eksenine kayması olarak yorumlayan Maya, “Nitekim yaptığımız değerleme ve fizibilite çalışmalarında da İzmir’deki canlılığı, Ankara’da ise önceki yıllarda devam eden projelerin tamamlanması ile birlikte stoğun belli bir rakama ulaştığını görüyoruz.

  İzmir’de ise özelikle farklı birkaç etkenin (Osmangazi Köprüsü Gebze - İzmir Otoyolu Projesi, yakın çevre gelişimi gibi) ikinciliğe yükselmesinde etken olduğu kanaatindeyim” diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir