Petrol
112.97
-0.73%
Euro
17.5539
0.00%
Dolar
16.665
-0.10%
Altın
975.73
-0.04%
Borsa
249
0.00%
Bitcoin
341.586
-1.90%
21ºC
İstanbul
Bulutlu 21 C
  İstanbul'a yeni meyve ve sebze hali inşa edilecek

  İstanbul'a yeni meyve ve sebze hali inşa edilecek

  Ataşehir Meyve Sebze Halini, Adapazarı, Kocaeli ve Gebze bölgesine de hizmet verecek modern bir komplekse taşıyacak.
  • İHA
  • 15.11.2016 - 13:23

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 1970 yılından beri Anadolu Yakası’nda hizmet veren, günümüz ihtiyaçlarını karşılayamayacak duruma gelen Ataşehir Meyve Sebze Hali’ni, Adapazarı, Kocaeli ve Gebze bölgesine de hizmet verecek modern bir komplekse taşıyacak. Tuzla Aydınlı bölgesinde 450 bin metrekare araziye kuracak olan hal, değişen tüm ihtiyaçlara cevap verebilecek büyüklükte ve dünyaya örnek kompleks olacak.

  İstanbul a yeni meyve ve sebze hali inşa edilecek #1

  İNŞAAT, OCAK AYINDA BAŞLAYACAK

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın “Dünyaya örnek olacak bir hal projesi yapacağız” fikri hayata geçiriliyor. Yeni inşa edilecek olan hal kompleksi, uluslararası standartlarda, altyapı ve hijyen sorunu olmayan, sektörün ihtiyaçlarına cevap verebilecek, gelişmelere açık ve alan ihtiyacını karşılayabilecek.

  Mal giriş ve çıkışlarının, yükleme, depolama, satış vb. tüm hareketlerin en hızlı ve kontrollü yapılabilecek, mal indirme ve satış alanlarının farklı güzergahları kullanarak trafik oluşturmayacak, esnaf, idari personel ve tüm müşterilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte sosyal tesisler ile donatılmış olması ön planda tutuluyor. Yeni Hal kompleksi inşaatının Ocak ayında başlaması ve bir yıl içinde hizmete alınması hedefleniyor.

  İstanbul a yeni meyve ve sebze hali inşa edilecek #2

  YER SEÇİMİNDE “ULAŞILABİLİR” OLMASI ETKİN OLDU

  Hal tesisin yer seçiminde ise özellikle şehir yerleşim alanında olmayan, tesisin ihtiyaçlarına cevap verecek büyüklük ve nitelikte, ulaşılabilir, özellikle kent içi ve kent dışı trafik yoğunluğunu arttırmayacak, çevre yolları bağlantıları sorunsuz bir şekilde yapılacak nitelikleri araştırılarak, Aydınlı bölgesi seçildi.

  240 DÜKKAN YER ALACAK

  450 bin metre araziye kuracak olan Aydınlı Meyve Sebze Hali’nin toplam inşaat alanı 205 bin 630 metrekare olacak. Bu alanda 240 adet dükkan, satış birimleri, giriş kontrol noktaları, gıda kontrol binası, kasa yıkama tesisi, paketleme tesisi, atık depolama alanları, idari bina, otoparklar, itfaiye istasyonu, temizlik birimi, otel, cami, kafeler, büfeler, restoran, sağlık ocağı, eczane, PTT ve banka şubeleri yer alacak.

  İstanbul a yeni meyve ve sebze hali inşa edilecek #3

  2 BİN 742 ARAÇLIK OTOPARKLAR YAPILACAK

  Özellikle hal içerisinde trafik sorunu oluşmaması amacıyla, ürün giriş ve çıkış noktaları farklı güzergahları kullanacak. Ayrıca otopark sorunu oluşmaması için de açık ve kapalı otopark alanları yer alacak. Tesis içerisinde bin 133 araçlık binek araç, 408 araçlık kamyonet ve bin 201 araçlık TIR ve kamyon otoparkları oluşturulacak.

  ZENGİN SOSYAL DONATI ALANLARI OLACAK

  Hal tesisi içerisinde sosyal donatı alanlarına ayrı bir önem verilerek, tesisi kullanan herkesin temel ihtiyaçlarını karşılayacak alanlar oluşturulacak. Proje kapsamında 80 yatak kapasiteli otel, cami, 2 adet kafeterya, 16 adet büfe, 1 adet Restoran, PTT şubesi, 5 adet banka şubesi, 3 bin 700 metrekare park alanına yer verildi.

  İstanbul a yeni meyve ve sebze hali inşa edilecek #4

  BİN 118 AĞAÇ DİKİLECEK

  Çevre dostu olarak planlanan yeni hal tesisinde, yeşil alanlar oluşturulacak. Bu alanlar hem sosyal amaçlı kullanılacak hem de ağaçlandırma yapılarak karbon salınımına yönelik adım atılmış olacak. Ağaçlandırma için ayrılan alana bin 118 ağaç dikilmesi planlanıyor. Ayrıca bin 427 çalı, 278 bin adet yer örtücü bitki dikimi yapılacak.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir