Petrol
94.09
-0.35%
Euro
18.1698
-0.10%
Dolar
18.5801
-0.02%
Altın
1.02
-0.21%
Borsa
3554
0.00%
Bitcoin
372.100
-1.52%
17ºC
İstanbul
Bulutlu 17 C

  İstanbullu inşaat devleri gözünü Ankara'ya dikti

  İstanbul merkezli çok sayıda firma yatırım için Ankara’da yer arıyor.
  • 10.02.2015 - 13:01
  İstanbullu inşaat devleri gözünü Ankara'ya dikti

  İstanbullu inşaat devleri gözünü Ankara ya dikti #1

  Eskidji Gayrimenkul Ankara Merkez Bölge Ortağı Köksal Ünal, İstanbul merkezli çok sayıda İnşaat firmasının Ankara'da Yatırım için yer aradığını bildirdi.

  EN YAŞANABİLİR ŞEHİR ANKARA

  Ünal, Başkent Ankara'nın son yıllarda art arda yükselen konut kuleleri, plazalar ve yüksek kalitedeki residence projeleriyle emlak piyasasının yükselen değeri haline geldiğini söyledi.

  Birçok bölgesinde yapılan kentsel dönüşüm çalışmalarıyla Başkent'in yatırımcılar için yeni fırsatlar doğurduğunu belirten Köksal Ünal, çeşitli araştırmalarda birçok defa "en yaşanabilir şehir" seçilen Ankara'nın bu yönüyle de gayrimenkul piyasasında yatırımcıların tercih sebebi olduğunu dile getirdi.

  SATIŞLARDAKİ ARTIŞ DİKKAT ÇEKİCİ

  Ankara'daki konut satışlarının da son aylarda dikkat çekici bir şekilde arttığını ifade eden Ünal, şunları söyledi: "2014, konut satışlarında genel olarak gerilemenin olduğu bir yıl oldu. 2014'ün son 3-4 ayı dışında satışlar 2013'ün gerisinde kaldı. Son 3-4 ayda ise özellikle Ankara'da Türkiye ortalamasının çok üzerinde satış rakamlarına ulaşıldı. Aralık 2014'teki yüzde 20'lik artış ise çok dikkat çekiciydi. Ankara'nın bu performansı İstanbullu inşaat devlerinin dikkatini çekti. İstanbul merkezli çok sayıda inşaat firması, yatırım için Ankara'da yer arıyor."

  İstanbul'un da bir dünya kenti olarak her zaman Ankaralı yatırımcının ilgi alanında bulunduğunu ifade eden Ünal, şöyle devam etti: "Ankaralı firmaların hedefinde de İstanbul var. Ancak artık yatırımlar, çok büyük maliyetler gerektiriyor. Gözü kapalı yatırım yapma devri çok gerilerde kaldı. Doğru yatırım için en küçük riskleri hesaplamak gerekiyor. Bunun için de firmaları bilgilendirecek, yönlendirecek, iki büyük kentimizi bağlayacak sektörel bir köprüye ihtiyaç duyuluyor. Bugüne kadar bu köprünün eksikliği yaşanmış. Hem Ankara'da hem de İstanbul'da kurumsal yapılanmasını tamamlamış, iki büyük şehri birbirine bağlayan sektörel köprüyü kurmayı hedefliyoruz. İstanbullu yatırımcının Ankara'da tanıdığı, bildiği bir kurumun olması onları rahatlatmaktadır."

  İSTANBUL MANTIĞIYLA HAREKET EDENLER KAYBEDİYOR

  Ankara'da inşaat yapmanın İstanbul'a göre kolaylıkları olduğuna da dikkati çeken Ünal, "Firmalar, İstanbul'da inşaat yapmak için beton santrali kurmak zorundalar. Çünkü, İstanbul trafiğinde o kadar mikseri getirip götürmek neredeyse imkansız. Ankara'da böyle bir durum yok" örneğini verdi.

  Köksal Ünal, Ankara'ya yatırım yapmak isteyen firmaların, doğru kanalı bulmaları halinde başarılı işler çıkarabileceğini vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı: "İstanbullu yatırımcı Ankara'ya gelmek istiyor. Ama Ankara ve İstanbul birbirinden çok farklı iki şehir. Bazı İstanbul firmaları, deneyip başarısız oldu. Çünkü, İstanbul mantığıyla hareket ediyorlar. Ankaralı da İstanbul'a gittiğinde zorlanıyor. İşte biz bu eksikliği gidermek istiyoruz. Bu noktada önemli olan doğru firmayla çalışmaktır."


  Görüş Bildir