Dolar
6.8203
0.1262%
Euro
7.566
0.2477%
Altın
1729.32
0.6307%
Borsa
105520.47
0.1525%
G. Altın
379.237
0.7462%
Bitcoin
64237.86
0.2809%
16ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 16 C
  İstanbul'un yeni ev trendi 1+1 daireler

  İstanbul'un yeni ev trendi 1+1 daireler

  Genellikle yatırım için tercih edildiği düşünülen 1+1 dairelere talep gün geçtikçe artıyor.
  • 05.10.2015 - 09:00

  İstanbul'un yeni ev trendi 1+1 daireler

  ev

  İstanbul’da ev ‘trend’i son 10 yılda, yoğun olarak ise 5 yılda köklü değişimlere uğradı. Daha önce küçük metrekareli ve az odalı evlere bakmak bile istemeyen İstanbullular şimdi yatırım için de, oturmak için de özellikle şehrin daha ‘lüks’ semtlerinde 1+1 daire alıyor. Öyle ki pek çok büyük projedeki 1+1 daireler hızla tükeniyor. İstanbul merkezli bu trend kimi ilçelerde ise yerini büyük metrekareli dairelere bırakabiliyor. Tıpkı otellerde olduğu gibi çeşitli hizmetlerden faydalanılabilen rezidans dairelerde yaşamak isteyenler için de 1+1’ler çok cazip. ‘Yeter ki rezidans olsun’ diyenler dairenin sadece ne kadar fonksiyonel olduğuna odaklanıyor.

  ALIM-SATIMI DAHA KOLAY

  Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, 15-20 yıl önceki projelerde oda sayısı ve metrekaresi büyük olan dairelere yer verildiğini hatırlatarak, şu anda eskisi gibi anne babasıyla, akrabalarıyla yaşayanlara daha az rastlandığını dile getirdi. Yılmaz, herkesin kendi evinde oturma isteğiyle ailelerin de küçüldüğünü belirterek, şunları söyledi: “Elbette bu değişen yaşam tarzına ilave olarak artan konut maliyetlerinin de etkili olduğu söylenebilir. Yalnız yaşayan birinin çok odalı bir konut yerine stüdyo veya 1+1 daireyi seçmesi pek çok tasarruf imkanı sağlıyor. Konutunu daha ucuza satın alıyor, daha düşük maliyetle döşüyor, ısıtıyor, temizliyor."

  DOĞRU LOKASYON DOĞRU PROJE

  Artaş İnşaat ve Avrupa Konutları Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, değişen ihtiyaçlar nedeniyle ortaya çıkan küçük daire talebinin İstanbul genelinde var olduğunu söyledi. Çetinsaya, “Son 10 yılda İstanbul’daki konut satışlarına bakıldığında 1+1 ve 2+1 dairelerin daha çok tercih edildiğini görürüz. İstanbul içinde tercihlerin değiştiği noktalar da bulunuyor. Projelerimizde 1+1 ve 2+1 dairelere genellikle yer veriyoruz. Fakat mesela Florya’da inşa ettiğimiz Avrupa Konakları Florya, Atakent’te hayata geçirdiğimiz Avrupa Konutları Atakent 1, 2 ve 3 projelerinde ise geniş dairelere ağırlık verdik. Firmaların doğru lokasyonda, doğru konut çözümleri geliştirmeleri gerekir” diye konuştu.

  ÖNCE 1+1'LER TÜKENİYOR

  Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, projelerini satışa çıkardıkları ilk dönemlerde küçük metrekareli ve az odalı seçeneklerin hızla tükendiğini belirtirken, ilerleyen dönemlerde ise büyük metrekareli konutlara talebin arttığını dile getirdi. Satışlarının yüzde 80’ini oturumcuya yaptıklarını vurgulayan Elmas, “Bu doğrultuda hem yatırımcı, hem de oturumcu müşterilerimize yönelik kampanyalar düzenliyor, müşterilerimizin erişimini kolaylaştırıyoruz. 1+1 ve 2+1 açık mutfaklı daha küçük metrekareli daireler ise yeni evli çiftler, çocuklarını büyütmüş çiftler ve öğrenciler tarafından tercih ediliyor” diye konuştu.

  KİMLER TERCİH EDİYOR

  - Tek yaşayanlar.
  - Yeni evli çiftler.
  - Öğrenciler.
  - Çocuklarından ayrı yaşayan ebeveynler.
  - Yabancı çalışanlar.
  - İstanbul’a sık sık tatile gelen kişiler veya çiftler.
  - Yatırım yapmak isteyenler.

  NEDEN DAHA ÇOK İLGİ GÖRÜYOR

  - Tasarrufu az olan kişilerin alım gücünün küçük daire almaya yetmesi.
  - Proje lansman dönemindeki indirimli fiyatın cazibesi.
  - Küçük daire giderlerinin daha az olması.
  - Fiyatının büyük daireye göre daha az olması.
  - Küçük ailelerde oda ihtiyacının azalması.
  - Şehir merkezinde büyük dairelerin pahalı olması.

  Görüş Bildir