Euro
15.4277
0.61%
Dolar
13.5382
0.75%
Altın
788.2780
0.28%
Borsa
2,068.40
-0.83%
Bitcoin
572.658
-1.33%
6ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 6 C

  İzmir Bayraklı'da ipotekli tapu sorunu kaldırıldı

  Bayraklı Belediyesi'nin bölgeyle ilgili yeni planlarının kabul edilmesi ve tapulardaki ipoteklerin kaldırılması kararı alındı.
  • 19.06.2015 - 10:44
  İzmir Bayraklı'da ipotekli tapu sorunu kaldırıldı

  İzmir Bayraklı da ipotekli tapu sorunu kaldırıldı #1

  Bayraklı Belediyesi'nin yaptığı yeni planda (ıslah düzeltmesi) Büyükşehir Belediyesince kabul edildi. Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, "Söz konusu eski plan iptal edildi. Yeni yaptığımız planları Büyükşehir Belediyesi'ne onaylattık. Vatandaşlarımız ipotekten kurtuldu. Çabaladık ve başardık. Hayırlı uğurlu olsun" dedi.

  Bayraklı Belediyesi, yaklaşık 30 yıl Tepekule Mahallesi'nde bin 600 konutu ilgilendiren imar planlarında yapılan hatanın düzeltilmesini sağladı. O dönem yapılan imar planlarına göre, arazilerini satan şahısların arazilerini yeşil alana, yola terk etmesi gerekirken tapulara ipotek koydurdu.

  İPOTEKLERİN KALDIRILMASI KARARI VERİLDİ

  Bu sırada araziler, üzerinde ipotekle ilgili bir sıkıntı görünmediği için birçok kez el değiştirdi. Ancak ilerleyen yıllarda sayısal sisteme geçiş aşamasında bu durum fark edildi. Vatandaşlara yüklü miktarda borç çıkartıldı. Bu noktadan sonra Bayraklı Belediyesi harekete geçti.

  İlk olarak yeni planlar hazırlanarak onaylanması için Büyükşehir Belediyesi'ne gönderildi. Bu konuya ilişkin 2009'da İzmir 3. İdare Mahkemesi, 2013'te İzmir 4. İdare Mahkemesi'nde ve son olarak Bayraklı Belediyesi İzmir 5. İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Son olarak mahkeme Bayraklı Belediyesi'nin bölgeyle ilgili yaptığı yeni planların kabul edilmesi ve ipoteklerin kaldırılması kararını verdi.

  ESKİ PLAN İPTAL EDİLDİ

  Büyükşehir'in yeni planları kabul etmesiyle 6 yıl uğraşın ardından yaşanan sıkıntı vatandaşın lehine sonuçlanmış oldu. Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, tapulardaki ipotek sorunun ortadan kaldırdıklarını, açtıkları davayı kazandıklarını belirterek Tepekule Mahallesi sakinlerine müjdeyi verdi.

  Başkan Karabağ, "Açtığımız dava hemşerilerimin lehine sonuçlandı. 1986 yılında yapılan planlardaki hatalı parselasyonlar bize geldiğinde hemen iptal ettik. Bedelsiz terklere imkan veren yeni parselasyon planı yaptık. Bu yaptığımız işlemi mahkemeye götürdüler. Mahkemede kaybettiler. Kararı bir üst mahkemeye taşıdılar. Mahkeme de, 'Büyükşehir Belediyesi'ne onaylatın' dedi. Bunun için iki yıldır uğraşıyoruz. Sonunda başardık. Yeni planlar ilk olarak Büyükşehir Encümeninde kabul edildi. Söz konusu eski plan iptal edildi. Yenisini Büyükşehir Belediyesi'ne onaylattık. Artık yerleriniz ipotekten kurtuldu. Çabaladık ve başardık. Hayırlı uğurlu olsun" dedi.


  Görüş Bildir