Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
476.621
0.43%
20ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 20 C
  İzmir Kordon'a 16 maddelik yeni düzenleme

  İzmir Kordon'a 16 maddelik yeni düzenleme

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Kordon’a uyguladığı yeni yönetmelikle, işletme sahiplerine yaptırım uygulanacak.
  • 18.03.2016 - 10:58

  İzmir Kordon a 16 maddelik yeni düzenleme #1

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kordon Yönetmeliği'nde revizyon yaptı. Cumhuriyet Meydanı ve Alsancak Limanı arasında kıyıda yer alan ve tüm işletmeleri ilgilendiren yeni yönetmeliğin ayrıntıları belirlendi. Yeni Asır'ın haberine göre, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na rapor halinde sunulan düzenleme önceki gün Meclis'in onayından geçti.

  YÖNETMELİK DETAYLARI AÇIKLANDI

  Ortaya çıkan yönetmelik detaylarına göre; Bina girişi ile servis yapılan bahçe arasındaki 2.70 metre uzunluğundaki alanın üstü kapatılmayacak. Bina giriş çıkışları ile yola kadar olan yürüyüş güzergahına hiçbir şey konulmayacak. Aksi halde cezai işlem uygulanacak. 

  YAYA YOLU KAPATILMAYACAK

  Bahçe alanlarında düzenleme yapıldı. 7.70 metre uzunluğundaki bu alanda İmar Kanunu gereği yapı tanımına giren hiçbir şeye izin verilmeyecek. Yol ile işletmenin bahçe arasında yer alan 2 metrelik yaya yolu hiçbir şekilde kapatılmayacak. 

  Yönetmelikte yolun karşı tarafındaki alan da belirlendi. Aydınlatma lambalarının olduğu yerlere masa sandalye atılmayacak. 

  İşletme sahibi ecrimisili ödediği önündeki üstü kapalı yerde, sadece servis hizmeti sunacak. Kesinlikle üretim malzemesi depolanmayacak ya da sergilenmeyecek. 

  İzmir Kordon a 16 maddelik yeni düzenleme #2

  Dışarıda dondurma dolabı, alkollü ya da alkolsüz içecek sifonu, kasa, ürün sergileme ünitesi bulundurulmayacak. 

  İşletmelerin kendilerine tahsis edilen alanda baz istasyonu kurmasına ya da şirketlere bedel karşılığında tahsis yapmasına kesinlikle izin verilmeyecek. İşletmeler kendilerine ayrılan yerlerin temizliğinden sorumlu olacak, nargile hazırlayamayacak ve mangal yakamayacak. 

  Vitrini bulunan işletmelerin önünde yayaların dolaşması kesinlikle engellenmeyecek. Ayrıca, ikici bölüm olarak ifade edilen bu kısımda özel günler ve geçici etkinlikler çerçevesinde alınan izin haricinde kesinlikle canlı müzik olmayacak. 

  SÜSLEME SAKSI KULLANILMAYACAK

  Alan içinde elektronik müzik ve cihazlar ise 23.00'ten sonra çalıştırılmayacak. İzin verilenler dışında kesinlikle tabela, ticari levha, fiyat listesi dekorasyon elemanı ve süsleme saksı kullanılmayacak. 

  İşletmeler 7.30 metre uzunluğundaki ön cephenin üstünü açılır kapanır şekilde yapacak. Ayrıca sınırları belirlenen çizgilerin dışına çıkılmayacak. 

  Gölgelikler üzerinde belediyenin izin verdiği tanıtım unsurları dışında reklam, grafik ve çizim ile çiçeklik konulamayacak. 

  İzmir Kordon a 16 maddelik yeni düzenleme #3

  Açıkta kablo kullanamayacak. Aydınlatmaların rengi bile tek tip olacak. Daha önce yasak olan ısıtıcı ve ısınma sistemleri ile ilgili düzenleme yapıldı. Elektrikli ve doğalgazlı ısıtıcı sistemleri yönetmeliğe eklendi. 

  Saksılar sadece ön cepheye konulacak ve 9 adet çiçek çeşidi kullanılacak. Buna göre cam alan iki bölümden oluşacak. 

  FERMUARLI STOPER KULLANILABİLECEK

  Yerden ilk olarak 100 santim uzunluğunda bir cam bölge, üzerine de 40 santimlik ikinci bölge getirilecek. Arada kalan boşluğun kapatılmasına izin verilmeyecek. Bu bölüm yağmurlu havalarda yağmur geçişine engel olmak, soğuklardan da korunmak için fermuarlı storperde ile kapatılabilecek. 

  Stor kesinlikle polyester iplik ve delikli membran olacak. Ateşe dayanıklı alev yürümez özelliği bulunacak.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir