Petrol
93.7
0.05%
Euro
18.4206
0.79%
Dolar
18.0683
0.67%
Altın
1.018
0.11%
Borsa
298
0.00%
Bitcoin
427.428
-0.58%
31ºC
İstanbul
Güneşli 31 C

  İzmir'in yüzde 85'ine kentsel dönüşüm gerekli

  Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır, İzmir‘in yüzde 85′lik bölümünün kentsel dönüşüme ihtiyaç duyduğunu belirtti.
  • 14.02.2015 - 14:29
  İzmir'in yüzde 85'ine kentsel dönüşüm gerekli

  izmir

  Son günlerde Ege Bölgesinde depremlerin sıklıkla hissedildiğini belirten Necip Nasır, kentsel dönüşüm konusunda bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini söyledi. Son günlerde Ege Bölgesinde depremlerin sıklıkla hissedildiğini belirten Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı Necip Nasır, mevcut konut stoğunun depreme dayanıklı olmadığını söyleyerek kentsel dönüşüm konusunda harekete geçmek için beklenecek vakit olmadığını vurguladı.

  Deprem kuşağında yer alan İzmir’in yüzde 85′inin kentsel dönüşüme ihtiyacı olduğunu hatırlatan Necip Nasır, hem sağlıklı bina stoğunu sağlamlaştıracak hem de kenti yaşanabilir hale getirecek 6306 Sayılı kentsel dönüşüm yasasının daha da önem kazandığını kaydetti.

  ”ARSA FİYATLARI KONUT FİYATLARINI YÜKSELTİYOR”

  İzmir’de kentsel dönüşüm konusunda tek sorunun, plan eksikliği olduğunu savunan Necip Nasır, şu ifadeleri kullandı: “Eğer ilçeler, büyükşehir ile birlikte ada bazında planları yaparsa 10 yıl içinde İzmir dünya kenti haline gelir. Ama planlama yapılmazsa biz sektörün dinamikleri olarak harekete geçeriz. Bu durumda da İzmir belki sağlıklı ve depreme dayanıklı konutlara sahip olur ancak; beton yığınına ve çarpık bir kente dönüşebilir. İzmirli müteahhitler yeni arsa bulma konusunda sıkıntı yaşıyor. Mevcut arsa fiyatlarının ise yüksek olması konut fiyatlarını da yükseltiyor.”

  İzmir in yüzde 85 ine kentsel dönüşüm gerekli #2

  ”AMAÇ GECEKONDU DÖNÜŞÜMÜ DEĞİL”

  İzmir’in dünya kenti olması için en büyük sorunun, koordinasyon eksikliği olduğunu söyleyen Necip Nasır, bütün kent aktörlerinin İzmir için birlikte haraket etmelerinin önemine değinerek, şöyle devam etti:

  “İzmir hakettiği konuma getirildiğinde, yetişen çocuklarımız İzmir dışına gitmek zorunda kalmayacak ve İzmir’den beyin göçü engellenecektir.”

  Eski binaları yıkıp yerine yenisini yapmanın, sadece depreme karşı dayanıklılığı artıracağını, fakat kenti bir beton yığınına çevireceğini belirten Necip Nasır, “Bizim amacımız gecekondu dönüşümü yapmak değil. Bizden sonraki nesillere daha yaşanabilir bir İzmir bırakmak istiyoruz. Özellikle kent merkezinde dönüşüme ihtiyaç var. İzmir’deki 12 ilçeden müteahhit ve işadamları dernek başkanlarını MÜFED çatısı altında topladık. İzmirli müteahhitler olarak, kentsel dönüşüm konusunda aktif rol oynamak istiyoruz” diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir