Petrol
112.85
1.68%
Euro
17.5962
0.40%
Dolar
16.6232
0.59%
Altın
975.75
0.71%
Borsa
2529
0.00%
Bitcoin
349.891
-2.63%
23ºC
İstanbul
Çok bulutlu 23 C
  Kanal İstanbul arsa fiyatlarını artırdı

  Kanal İstanbul arsa fiyatlarını artırdı

  Kanal İstanbul Projesi'nin detayları belirlendikçe geçiş güzergahında bulunan arsaların fiyatları da yükseldi.
  • 31.01.2016 - 10:23

  İkinci Boğaz olarak ifade edilen Kanal İstanbul projesi, İstanbul Boğazı’ndaki gemi trafiğini rahatlatmak için Karadeniz ile Marmara Denizi arasında yapay bir su yolu açacak. Projenin detayları ve ihale süreci netleşmeye başladıkça tahmini geçiş güzergahında bulunan arsa fiyatları son 1 yılda 2 ile 4 kat oranında artış gösterdi.

  Kanal İstanbul arsa fiyatlarını artırdı #1

  Kanal istanbul Animasyon filmi İZLE

  SENE SONU İHALELER BAŞLATILIYOR

  2015 yılı içinde gündemdeki yerini kaybetmeyen ve ihale süreciyle ilgili detayları ortaya çıkan Kanal İstanbul projesi Küçükçekmece-Başakşehir-Arnavutköy hattında olacak. Yeni yerleşim alanları haritası 30 Nisan’da Resmi gazete’de, İstanbul İli Avrupa Yakası Proje Alanı haritası başlığıyla yayımlandı.

  Geçtiğimiz hafta ise Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, projeyle ilgili, “Hazırlık çalışmaları devam eden projenin yapım çalışmalarını bu sene sonu başlatmayı, en azından ihaleleri başlatmayı hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

  Kanal İstanbul arsa fiyatlarını artırdı #2

  30 LİRADAN 220 LİRAYA YÜKSELDİ

  TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, projeyle ilgili yapılan araştırmalarda proje açıklanmadan önce bölgede bulunan tarla nitelikli parsellerin metrekare fiyatlarının 30-35 TL olduğunu, proje açıklandığından bu yana fiyatların metrekare bazında 200-220 TL’ye yükseldiğini kaydetti.

  Maya, bazı büyük firmaların bölgede arazi alımlarının devam ettiğini dile getirdi. Maya, projenin büyüklüğüne dikkat çekerek, “64. Hükümet Eylem Planı’nda Kanal İstanbul projesi ile ilgili yasal düzenlemelerin Haziran 2016 sonuna kadar yapılmasının planlandığını gördük. Bu proje bana göre Mega Proje’nin de üzerinde bir ölçek ve kimliğe sahip... Bu proje sadece İstanbul değil, Marmara ve sonrasında tüm ülke genelini etkileyecek çok önemli dinamikleri içinde barındırıyor. Çok yönlü düşünülmesi, nüfus, ekonomik, sosyolojik ve çevre değerlendirmelerinin çok iyi irdelenmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

  Kanal İstanbul arsa fiyatlarını artırdı #3

  BÜYÜK PROJELERLE ORTAK NOKTASI ÇOK

  2018 yılı içerisinde bitirilmesi öngörülen yeni havalimanı projesi ve 3. Boğaz Köprüsü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün bağlantı yolu ile inşaatı sürmekte olan Kuzey Marmara Otoyolu Projesi de bu yapı alanı içinde konumlanıyor.

  Söz konusu bölgede 2014 - 2019 yılları içerisinde E-5 Karayolu, TEM Otoyolu, Arnavutköy Merkez ve inşaatı sürmekte olan 3. Havalimanı alanı istikametindeki metro hattının hizmete girmesinin planlanıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son açıkladığı verilere göre Başakşehir, Küçükçekmece ve Arnavutköy’de alınan ev sayısı da her geçen gün artıyor.

  Proje alanına uzak olsa da ilçe merkezlerinde hem yeni projelerden hem de ikinci elde konut alımı devam ediyor. Kanalın iki yakasına ise iki yeni şehir kurulacak. İlkinin 2023 yılına kadar kanalın Marmara Denizi ile birleştiği noktada hayata geçirileceği planlanıyor. Nüfusun çok yoğunlaşmaması gerekçesiyle yeni şehrin nüfusunun 500 bin kişiye göre planlanması kararlaştırıldı. Yeni şehir Kanal İstanbul’un her iki tarafında 250+250 bin ya da 300+200 bin şeklinde inşa edilecek.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir